Odpowiedzi

2009-12-15T21:26:19+01:00
Bardzo duże znaczenie ma przy ustawianiu szyn kolejowych, ponieważ gdy są zbyt blisko siebie w skutek upału wydłużają się i wyginają się co może doprowadzić do wykolejenia. Gdy są zbyt daleko od siebie na wskutek mrozu skracają się co też może doprowadzić do wykolejenia.... Mam nadzieję że pomogłem... ;D
13 3 13
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T21:28:23+01:00
Przykłady rozszerzalności temperaturowej ciał stałych:
połączenia szyn kolejowych i stalowe konstrukcje mostów wymagają stosowania szczelin lub elementów dylatacyjnych
Kable telefoniczne i elektryczne w instalacjach napowietrznych zmieniają swą długość, co powoduje ich zwisanie.
płytki bimetalowe w wyłącznikach termostatycznych (np. w żelazku, lodówce) zmieniają swój kształt załączając lub rozłączając obwody elektryczne; w termometrach bimetalowych działają poprzez dźwignię na wskazówkę.
przedmioty mogące się po sobie przesuwać z pewnymi oporami, przy zmianach temperatury zmieniają wzajemne usytuowanie, powodując przy tym różnorakie szmery i trzaski często słyszalne podczas użytkowania pieców, lamp oświetleniowych, nagrzewających się urządzeń elektrycznych, a także w domu nocą, gdy temperatura spada.
może być przyczyną pękania powierzchni klejonych, gdy współczynniki rozszerzalności klejonych obiektów i spoiny klejowej różnią się zbytnio, a klej nie jest elastyczny.
zjawisko rozszerzalności cieplnej gazów można także wykorzystywać, naprawiając w prosty sposób zgniecioną piłeczkę pingpongową. Powietrze wewnątrz ogrzanej piłeczki rozszerza się i nadaje jej poprzedni kształt.
balon zwiększa swoje rozmiary i może pęknąć, gdy z zimnego otoczenia przyniesiemy go do ciepłego pokoju.

licze na max pkt za zadanie
21 4 21