"Sposób i funkcję heroizacji i deheroizacji w literaturze"
-szczególnie chodzi mi o tą deheroizację bo nie mam zielonego pojęcia jak to ugryźć, mogą być przykłady deheroizacji, bohaterów deheroizowanych, ... itp wtedy może sobie poradzę
proszę o pomoc

1

Odpowiedzi

2009-12-16T11:54:33+01:00
Mogę Ci troche pomóc. Ja na Twoim miejscu do deheroizacji wybrał postać profesora Spannera z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej. On zajmował sie produkcją mydła wyrabianego z ludzkiego tłuszczu, albo z tej ksiażki o młodym pracowniku, który pomagał profesorowi. To jest na samym wstępie "Medalionów" jak trwa przesłuchanie tego młodego chłopca, który opowiada Komisji jak to wygladało. On stwierdził, że Niemcy mogą zrobic cos z niczego: czyli z ludzkiego martwego(niepotrzebnego ciała) mydło itp. Nie wiedział, nikt go nie uświadomił, że to złe i nieetyczne, nie chrzescianskie.
Deheroizacji jest dużo w Polskiej Literaturze współczesnej do 1956 roku. To własnie okres życia II wojny światowej, opisywanie co się wydarzyło, odczucia ludzi, zmiana ich zachowań poprzez obawą śmierci.
Podam Ci pare przykładów. Np.Wybór Opowiadań Tadeusza Borowskiego i np.opowiadanie "Dzień na Hermenzach". Żyd Beker opowiada,że sam zabił własnego syna, bo ukradł chleb i za to wg.praw obozowych mogła go spotkać tylko kara śmierci.Beker mówi, że prawdziwy głód panuje wtedy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jak na obiekt do zjedzenia.
Możesz wziasc cos tez z takich lektur jak:
* Gustaw Hennryk- Grudziński "Inny świat"
* Hanna Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem"
ale w tych lekturach tez znajdziesz ludzi postawą heroizacji.
Mam nadzieje, ze troche pomogłem.
2 5 2