Odpowiedzi

  • peas
  • Rozwiązujący
2009-12-15T22:28:45+01:00
Przyjaźń to najcenniejsza rzecz w życiu.

Każdy z nas ma znajomych, przyjaciół. Nie potrafimy żyć samotnie, bez ludzi wokół siebie, szczególnie, jeżeli są to ludzie bliscy, przyjaciele od serca. Pragniemy bratniej duszy, gdy jej nie ma. Jest to dowodem na to, że nie potrafimy żyć bez tej osoby, której można powiedzieć wszystko, nie tając swoich błędów i słabości.
Przyjaciele potrafią pomóc, gdy tego potrzebujemy, możemy się im wypłakać w rękaw i przyznać się, jacy jesteśmy beznadziejni. Przy nich się otwieramy, nabieramy pewności, że nie zostaniemy wyśmiani. Przyjaciele są również przy nas w chwilach radości i szczęścia. To z nimi się śmiejemy, żartujemy i podzielamy szczęście, gdy osiągamy sukces. Przykładem przyjaźni na dobre i na złe jest przyjaźń Oskara z Różą w opowieści "Oskar i Pani Róża" E. Schmitta. Pani Róża jest przy małym, chorym na białaczkę Oskarku zawsze. Opowiada mu, że wszystko będzie dobrze i pomaga mu przeżyć całe swoje życie w ciągu zaledwie paru miesięcy. Dzięki niej chłopak nabiera sił, znajduje sobie drugą połowę, spełnia swoje marzenia, zaprzyjaźnia się z Bogiem przez co przygotowuje się na spokojną śmierć. To dzięki takiej przyjaciółce, jak Pani Róża, Oskar wie, że nic złego mi się nie stanie, lecz pozna prawdziwe życie, prawdziwy raj. Przyjaźń pomiędzy chłopcem, a starszą panią jest silniejsza niż śmierć. Oskar na tyle pokochał "ciocię" Różę, że postanowił zgasnąć bez obecności jej i jego rodziców. Oznacza to, że Róża dodała mu sił, by przeszedł przez to zupełnie sam. Drugim przykładem przyjaźni jest więź łącząca Małego Księcia z Różą-tym razem kwiatem. Mały Książę dzięki roślinie odnajduje siebie w życiu, lecz odkrywa, że nie może zostawić swej róży, że bez niej sobie nie poradzi. Przykłady wielkich przyjaźni znajdujemy również w filmach takich jak np. "Dworzec nadziei", gdzie pani pisząca listy dyktowane przez ludzi niewykształconych, przygarnia do siebie chłopca osieroconego na jej oczach. Pomaga mu odnaleźć ojca, którego sama straciła będąc jeszcze dzieckiem. Chociaż na początku nie przepadali za sobą, jedną z końcowych scen jest trudne pożegnanie przyjaciół i obietnica zachowania w sercu i pamięci wszystkich chwil spędzonych razem.
Moim zdaniem przyjaźń naprawdę jest cenna w naszym życiu, gdyż to przyjaciele podnoszą nas gdy upadamy i dodają skrzydeł, byśmy mogli pofrunąć, gdy jesteśmy szczęśliwi.
1 5 1