Odpowiedzi

2009-09-11T23:31:17+02:00
Powiedzenie to oznacza starać się zawsze zwyciężyć raczej siebie, niż los, i raczej odmienić pragnienia, niż porządek świata, i na ogół przyzwyczaić się do przeświadczenia, iż nie masz nic, coby było zupełnie w naszej mocy, prócz naszej myśli.
3 3 3
2009-09-12T00:06:26+02:00
Dialogu Ci nie napiszę, bo nie mam pomysłu, ale pomogę Ci zrozumieć, co Kartezjusz miał na myśli.

Słynne słowa Kartezjusza (właściwie Rene Descartes) "Myślę, więc jestem" ("Cogito ergo sum") bezapelacyjnie powinny kojarzyć się z barokiem! Najwybitniejszy filozof wieku XVII poszukując nowego fundamentu poznania, odrzucił całą wiedzę opartą na zmysłach, które oszukują człowieka! (Wystarczy zmienić kąt widzenia, aby postrzegać coś zupełnie inaczej. Lekka zmiana oświetlenia i naszym oczom ukazuje się inny kolor, zmiana temperatury może wiązać się ze zmianą stanu skupienia substancji itd.) Ludzki rozum musi przez gęstwinę przypadkowości i zmysłowości musi przebić się do tego, co jest pewne! Stwierdził, iż istnienie człowieka wynika z faktu myślenia! Uważał, że całą naukę należy oprzeć na rozumie (racjonalizm!) i matematyce.

W pisaniu dialogu możesz się posłużyć tym, że wielu ludzi zamiast "Myślę, więc jestem" błędnie cytuje poprzez dodanie rozszerzenia: "Wątpię, więc myślę, myślę, więc jestem" (rozszerzenie zostało dodane w XVIII wieku przez anonimowego autora). Kartezjusz tak nie powiedział;))
2 3 2