Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T15:05:15+01:00
USA to największy producent żywności na świecie. Wynika to z tego, że użytki rolne stanowią 46% powierzchni. Uprawia się: kukurydze, soje, jęczmień, sorgo, bawełnę, chmiel, ziemniaki, tytoń, drzewa owocowe(jabłonie, wiśnie, grusze), warzywa. Hoduje się bydło, trzodę chlewną, drób. Bardzo rozwinięte jest rybołówstwo, głównie połów łososi i halibutów.

Stany Zjednoczone posiadają wielkie złoża węgla kamiennego ( zajmują drugie miejsce na świecie w wydobyciu) w Appalachach (Pensylwania, Wirginia Zachodnia, Kentucky) oraz w stanach Illinois i Indiana, złoża ropy i gazu ziemnego ( zajmują drugie miejsce na świecie) w Teksasie, Luizjanie, Kansas, Oklahomie, na Alasce oraz w Zatoce Meksykańskiej, złoża rud miedzi (Arizona, Utah, Montana), uranu, molibdenu, wanadu, wolframu, siarki (zajmują pierwsze miejsce na świecie), fosforytów (Floryda), soli potasowych i soli kamiennej. Wszystkie te zasoby umiejętnie wydobywa się i przetwarza.

Największy udział w produkcji przemysłowej ma przemysł elektromaszynowy. USA cieszy się bardzo rozwiniętym przemysłem samochodowym (wielkie koncerny, m.in.: General Motors, Ford Motor, Chrysler), petrochemicznym (Exon, Mobil), elektronicznym (IBM), energetycznym (General Electronic), lotniczym i kosmicznym (Lockhead, Douglas, San Diego, Boening, Airplane), maszynowym, metalurgicznym, włókienniczym. chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, drzewnym, celulozowo-papierniczym.

Powszechnie rozwinięty jest przemysł spożywczy, a zwłaszcza mięsny (Chicago), młynarski (Buffalo, Minneapolis), mleczarski (stany pn.-wsch.), cukrowy w delcie Missisipi (cukier trzcinowy) oraz w Kalifornii (buraczany), warzywniczo-owocowy w pobliżu wielkich aglomeracji (gł. Kalifornia, Floryda). Nowy Jork i Chicago są to światowe centra produkcji leków i kosmetyków.

USA wytwarza około 25% światowej produkcji energii elektrycznej (3056 TW·h). Około 2/3 energii elektrycznej produkują elektrownie cieplne (węglowe, naftowe), około 20% — jądrowe (najwięcej w środkowych i wschodnich stanach), pozostałą część — wodne.

Znaczącym działem gospodarki USA jest turystyka wewnętrzna i zagraniczna (blisko 50 mln turystów zagranicznych rocznie i ponad 55 mld dolarów wpływów). Stale rośnie baza turystyczno-wypoczynkowa, zwłaszcza w Kalifornii, na Florydzie i Hawajach, m.in. znane ośrodki rozrywki Las Vegas, Reno, Disneyland w Kalifornii, Disney World na Florydzie, kąpieliska morskie Santa Monica, Miami Beach, Santa Barbara, Palm Beach, Atlantic City, ośrodki sportów zimowych Squaw Valley, Colorado Springs, Lake Placid. Szczególną popularnością w ramach turystyki cieszą się także główne ośrodki polityczne i kulturalne: Waszyngton (Biały Dom, Kapitol), Nowy Jork (gmach ONZ, Statua Wolności, Rockefeller Center, Manhattan, Guggenheim Museum), Chicago (Sears Tower – jeden z najw. budynków w świecie, 475 m) oraz parki narodowe i pomniki przyrody (Yellowstone, Wielki Kanion, Yosemite), od niedawna także Alaska.

31 4 31
2009-12-16T15:09:56+01:00
W usa znajduje sięwiele elektrowni jądnowych cieplnych i wodnych. Są tam także złorza ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest też dużo węgla kamiennego.Gleba także jest idealna do uprawy przez co rozwija się rolnictwo. Występują tam czarne ziemie tropikalne. Rozwija się także handel drogą morską.
21 4 21