Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T15:25:56+01:00
Aktywna polityka zagraniczna. pensja dla duchowienstwa. przywrocila przywileje szlachcie. szlachcic mial pelna wladze nad poddanymi.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-16T15:27:11+01:00
Już od samego początku swojego panowania, Katarzyna musiała zmagać się z wieloma problemami, głównie jeżeli chodzi o politykę wewnętrzną, Aby zwiększyć budżet krajowy, caryca obniżyła ceny soli, podniosła podatek na wino, miód i piwo, Zredukowała wojsko i służbę cywilną. Zlikwidowała Kolegium Ekonomiczne. Duchowieństwo odzyskało swoje, utracone za czasów Piotra III, ziemie. Problem narastał także w związku z osobą Iwana Antonowicza. W latach 1740-41 regencję za małoletniego Iwana VI pełniła jego matka, Elżbieta. Rządy Iwana zostały jednak obalone przez Elżbietę, późniejszą carycę. Po śmierci Piotra III zawiązała się grupka osób, które chciały osadzić Iwana z powrotem na tronie. Na jej czele stali Guriew i Chruszczow. Jednakże ich spisek został wykryty. Skazano ich na piętnowanie, zesłano na Kamczatkę i pozbawiono tytułu szlacheckiego. Wkrótce Iwan zostaje w tajemniczych okolicznościach zamordowany. Katarzyna także podzieliła Senat na departamenty (Spraw: wojskowych, morskich, małorosyjskich, prowincji nadbałtyckich, fińskich, uniwersytetu i policji oraz polityki wewnętrznej, sądowy moskiewski i moskiewski do spraw bieżących). W rezultacie jednak Senat miał bardzo nieznaczną pozycję w cesarstwie.
2009-12-16T15:28:05+01:00
W polityce zagranicznej Katarzyna II starała się zachować dystans do wszelkich konfliktów, rozgrywających się w środkowej czy zachodniej Europie. Np. nie przyłączyła się do blokady handlowej Ameryki Północnej w trakcie trwającej tam wojny niepodległościowej przeciwko Wielkiej Brytanii. Natomiast dyplomacja rosyjska nieustannie koncentrowała się na regionie Morza Czarnego. W 1783 roku zmuszono chana krymskiego do abdykacji i natychmiast wojska rosyjskie zajęły Półwysep Krymski i wszystkie pozostałe tereny Chanatu Krymskiego. W 1774 podpisano Traktat w Küczük Kajnardży. Od razu rozpoczęto też wielką, planową kolonizację nowych terenów, przesiedlając dziesiątki tysięcy chłopów, głównie z Powołża, oraz zakładając szereg nowych miast i portów, jak Symferopol, Sewastopol, Chersoń, Odessa i inne. Przesiedloną na te tereny ludność niemiecką nazwano "Niemcami nadwołżańskimi".

coś takiego. ;]