Odpowiedzi

2009-12-16T15:44:44+01:00
Obywatele Teb!

Przemawiam do was ponieważ ,,Los mnie powalił pełen burz i lęku". Wielu z was uważa, że popełniłem błąd karząc obywatelkę Antygonę na śmierć. Chciałbym jednak przedstawić racje jakie kierowały mną przy podejmowaniu tej decyzji.
W trakcie wydawania wyroku brałem pod uwagę wiele rzeczy, jedną z nich było to, że prawo ustawowe, pisane, jest ponad zwyczajowym. Wydałem dekret o ty, by nie grzebać Polinejkesa, dlatego, iż był on zdrajcą. Czyż nie tak postępuje dobry władca? Przykładnie ukarałem renegata! Antygona nie zastosowała się do wydanego polecenia.
Z władzą łączy się przywilej ustanawiania prawa i egzekwowania go. Córka Edypa wystawiła mnie na pośmiewisko ludu tebańskiego, łamiąc dwukrotnie rozporządzenie. Był to szczyt bezczelności. Została pochwycona i doprowadzona przed moje oblicz. Czyż nie tak postępuje dobry władca? Najpierw rozmawiałem z winna, potem wydałem wyrok!
Po bratobójczej wojnie i nieszczęściach jakie dotknęły Teby potrzebny jest państwu spokój; bezprawie może być przyczyna upadku państwa. W naszym kraju nie potrzeba rozruchów i wojny domowej, musimy przestrzegać prawa. Czyż nie tak postępuje dobry władca?Kierowałem się dobrem państwa!
Kolejną rzeczą jest że, władca musi dbać o swój autorytet, a Antygona pozbawiła go mnie, a poza tym lud nie może dyktować władcy sposobu postępowania. Czyż nie tak postępuje dobry władca? Ukarałem tebankę za jej nieposłuszeństwo!
Antygona była moja siostrzenicą, narzeczona mojego syna ale ja nie zwróciłem na to uwagi, ponieważ tolerowanie buntu w rodzinie byłoby niewybaczalna słabością i niesprawiedliwością wobec pozostałych obywateli. Czyż nie tak postępuje dobry władca? Prawo dotyczy wszystkich-nawet mojej rodziny! Najważniejszą rzeczą jest to,że Antygona jest kobietą, a te nie powinny rządzić.
Widzicie więc, iż mój wyrok był w pełni uzasadniony, lecz spotkała mnie za to kara-,,Los mnie powalił pełen burz i lęku"