Cząsteczka wody jest dipolem czyli ma budowę polarną.Fakt ten wpływa na zdolność rozpuszczania się substancji w przyrodzie.
Jak ten fakt wpływa na zdolność rozpuszczania substancji w wodzie?? Czy moglibyście mi pomóc,byłem chory na ostatnich lekcjach i nie mam pojęcia jak to zrobić.Z góry serdecznie dziękuje

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-16T15:45:25+01:00
Najprosciej mowiac na poziomie gimnazum, to jak jakas czasteczka sie rozpuszcza to tworza sie jony,: kationy(dodatnie) i aniony(ujemne) skoro woda ma czasteczke polarna, tzn. ze na jedym jej biegunie zmagazynwoany jest ladunek ujemy a na drugiem dodatni. Gdy jest w kontakcie z jaskas substancja, ktora sie rozpsuzcza to powoduje jej dysocjace( rozpad na jony) i tak jony dodatnie otaczane sa przez przez czasteczki wody od stroby bieguna ujemnego, bo wtedy taka czasteczka i woda sie przyciaga, lub w przypadku czasteczki uejmnej jest optaczana zcasteczka wody biegunem dodatnim przez co sie przyciagaja i uneiemozliwiaja ponowne laczenie sie czasteczek ujemnych i dodatnich subsatncji. Jest to hydratacja.
nier wiem czy dostatecznie ajsno to anspailem, gdybys nie zrozumial(a) jakeijsc czesci to pisz na wiadomosc prywatna to ci wytlumacze jeszcze raz:)
4 5 4