Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T15:42:18+01:00

Sprawozdanie z książki pt. „Niania Matylda”


Autorką opowieści o Niani Matyldzie jest pani Christianna Brand. Przedstawia ona przygody nietypowej niani, której metody wychowawcze są równie zaskakujące, jak i skuteczne. Bohaterami są przede wszystkim niesforne dzieci, które nieustannie robią straszne psoty oraz brzydka kobieta z wielkim nosem,małymi oczkami,narostami na buzi i ogromnym przednim zębem wystającym nad dolną wargą zwana nianią Matyldą. Pani Brand porusza w książce problem wychowawczy bardzo licznej gromadki dzieci.

Dzieci państwa Brown są przeokropne i nie do zniesienia. Żadna z niań nie może sobie z nimi poradzić. Zdesperowani rodzice zatrudniają najbrzydszą na świecie nianię Matyldę, która podobno jest najlepsza. Maluchy mają wiele bombowych pomysłów, starają się być jak najniegrzeczniejsi. Opiekunka postanawia przeprowadzić 7 lekcji. Zaczyna od najprostszej, ale dzieci są sprytne i się nie poddają. Zatem Matylda postanawia użyć swej magicznej laski. Gdy stuka nią o ziemię wszystko zaczyna się odwracać i dziać na przekór maluchom. Dzieci długo tego nie wytrzymują i postanawiają w końcu POPROSIĆ o przestanie. Niania ponownie uderza laską i wszystko z powrotem wraca do normy. Tak kończy się lekcja 1. Podobnie jest z innymi, jednak zauważa się stopniową poprawę. I chociaż mają one coraz bardziej szalone pomysły to i tak ulegają zasadą niani. Wydarzenia te są ciekawe i zaskakujące jednak czasem łatwe do przewidzenia. Język narratora i postaci jest literacki ale czasem i potoczny. Książka moim zdaniem adresowana jest do młodzieży mimo dosyć dziecinnych zachowań i rozwiązań. Mocnymi stronami jest to w jaki sposób niania rozwiązuje ich problemy i jak w tym czasie zachowują się dzieciaki. Natomiast słabsze punkty to zachowania dzieci, które trochę odbiegają od rzeczywistości i są naciągane.

Moim zdaniem książka pozwala poznać fragment rzeczywistości współczesnej jak i minionej. Dzięki niej możemy dostrzegać piękno i dobro świata. Pobudza naszą wrażliwość i skłania do zastanowienia się nad sobą. Poszerza skalę uczuć, wzrusza a także odrywa od rzeczywistości. Opowieść według mnie jest interesująca, frapująca i przyciąga uwagę. Polecam ją młodzieży na etapie szkoły podstawowej jak i gimnazjalnej. Jest to pierwsza część opowieści. Oprócz niej są jeszcze dwie inne, których niestety nie przeczytałam. Na podstawie tejże książki został również nakręcony film pt. „Niania” w angielskiej wersji „Nanny McPhee”.

Jeśli nie przeszkadza Ci to proszę. To moja recenzja z 1 gimnazjum . ; ) A jestem w 3. ; pp