Odpowiedzi

2009-12-16T15:51:39+01:00
CYKL ZAJĘĆ Z „HOBBITA” J.R.R. TOLKIENA
Proponowany tutaj cykl zajęć z „Hobbita” jest efektem mojej kilkuletniej pracy dydaktycznej z dziećmi i młodzieżą. Może być zrealizowany w gimnazjum na profilu rozszerzonym, lub na zajęciach dodatkowych. Składa się z dziewięciu ramowych scenariuszy lekcji, do których dołączam sprawdzian dostosowany do cyklu oraz propozycje tematów prac pisemnych. Dodatkowo zamieszczam propozycje imprez oraz zajęć ponadplanowych, które można przeprowadzić niezależnie od całości: na lekcji języka polskiego, kółku polonistycznym, lekcji bibliotecznej, czy nawet na godzinie wychowawczej. Podane poniżej scenariusze można skrócić i przystosować do profilu ogólnego. Dodatkowo załączam również test czytania ze zrozumieniem oparty na fragmencie z „Hobbita” wraz z kryteriami oceniania.
III. WĄTKI GŁÓWNE I POBOCZNE W DZIELE TOLKIENA
Czas trwania: 45 minut
Zajęcia mają charakter typowo analityczny. Można je połączyć z poprzednią i następną lekcją. Wykorzystujemy tu elementy nauki o języku. Zadaniem uczniów jest krótkie i treściwe usystematyzowanie podstawowych wiadomości na temat powieści Tolkiena.
1. Wątek główny:
Wyprawa do Samotnej Góry w celu odzyskania skarbów krasnoludów.
2. Wątki poboczne:
- Wątek Gandalfa – czarodziej przygotowuje się do walki z Sauronem. Wysyła Bilba na wyprawę, ponieważ ma przeczucie, że hobbit przyczyni się do zgładzenia Smauga, a pośrednio również do klęski Saurona. (Bilbo znalazł Jedyny Pierścień Władzy, który potem – we „Władcy Pierścieni” – Frodo zniszczył w ogniach Góry Przeznaczenia)
- Wątek Golluma – Smeagola, który ongi zabił brata i zagarnął Jedyny Pierścień dla siebie. Gdy go traci, ogarnia go rozpacz. W przyszłości będzie tropił Froda, aby odzyskać skarb i w rezultacie zginie w ogniach Orodruiny.
- Wątek Beorna: człowieka-niedźwiedzia, który udziela gościny wędrowcom
- Wątek Barda – jest to dzielny człowiek, potomek władców miasta Dal. Odważnie walczy ze smokiem. Zabijając go, powtarza najpopularniejszą historię z legend całego świata.
- Historia miasta Dal – słyszymy ją z ust Thorina Dębowej Tarczy podczas gościny u Bilba. Miasto było piękne i bogate, póki nie zostało zrujnowane i ograbione przez Smauga.