Podaj znaczenie paprotników :

ale prosze nie to : !!!

Kopalne gatunki, formy drzewiaste żyjące w erze paleofitycznej przyczyniły się do powstania ogromnych złóż węgla kamiennego.
- W klimacie tropikalnym paprotniki reprezentowane są liczniej niż w umiarkowanym i stanowią istotny składnik biocenoz leśnych.
- Współczesne gatunki krajowe nie odgrywają większej roli w przyrodzie i ekosystemach, choć w niektórych lasach stanowią podstawowy składnik podszytu. Ze względu na rzadkość występowania wiele gatunków objętych jest ochroną prawną.
- Nieliczne gatunki stosowane w leczeniu ludzi: widłak goździsty, skrzyp polny, nerecznica samcza.
- Na większą skalę paprocie hodowane są jedynie w celach dekoracyjnych, np. orliczka kreteńska.


COŚ INNEGO !!!

1
dzięki że to napisałes

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-16T17:30:50+01:00
PAPROTNIKI-rosliny glownie ladowe/ Maja korzen, lodyge, liscie oraz wyspecjalizowane tkanki (w tym tkanke przewodzacąz lykiem i drewnem). Paprotniki rozmnazaja sie plciowo( do zaplodnienia niezbedna jest woda) oraz bezplciowo-prze zarodniki. Te powstaja w zarodnikach(np.: zebranych w kupki na dolnej str. lisca). Paprotnikami sa: paprocie, skrzypy oraz widlaki.
W obecnych czasach znaczenie paproci dla gospodarki człowieka jest niewielkie - niektóre gatunki są chętnie hodowane jako rośliny doniczkowe. Jednakże wielkie paprotniki, które porastały powierzchnię Ziemi miliony lat temu, dały początek pokładom węgla kamiennego i złożom ropy naftowej.
ZNACZENIE PAPROTNIKOW:
* skrzypy ze względu na zawartość krzemionki były używane do czyszczenia i polerowania metali,
* stanowią surowiec dla zielarstwa,
* stanowią rośliny ozdobne,
* mają działalność węglotwórczą,
PS.nie wiem czy konkretnie oto chodzilo, nie wiedzialam znaczenie w czym wiec podalam ogolne xD... mam nadzieje, ze sie przyda...:P;d
12 4 12