Klasa 6 szkoła podstwowa J.Polski
Napisz na półtora strony kartki w zeszczycie w linie o tym jak ,,Scrooge wszedł na drogę poprawy,,!!!
Ostrzegam [może byc z neta] ale ma byc długie na póltora strony<strona+pół strony> Pozdro daje NAJ!!

1

Odpowiedzi

2010-04-12T21:48:36+02:00
Po śmierci swego wspólnika Marleya, pan Scrooge nadal prowadził w Londynie firmę handlową. Był znakomitym kupcem, człowiekiem bogatym. Zarazem odznaczał się niebywałym skąpstwem, nieczułością na krzywdę innych, nikomu nie udzielał najmniejszej pomocy.
nawet w wieczór wigilijny odmówił złożenia datku na biednych. Nie chciał pójść na obiad do swojego siostrzeńca, święta uważał za coś bzdurnego. I właśnie tego dnia woół pana Ebenezera zaczęły dziać się niezwykłe rzezcy. Dochodził dziwny hałas, trzaskały drzwi, dzwoniły dzwonki. W końcu ukazał się duch pana Marleya. Przerażonemu kupcowi opowiadał o tym, jak bardzo cierpi w zaświatach dlatego, że za życia nie bratał się z ludźmi, był wobec nich obojętny. Zapowiadał, że podobny los może spotkać i pana Scrooge'a jeżeli ten nie zmieni swojego postepowania. Uprzedził go równiez o wizycie gosci z zaświatów.
Duch Wigilijnej Przeszłości ukazał dzieciństwo Ebenezera. Powróciły wspomnienia: rówieśnicy, szkoła, zmarał siostra. Scrooge raz jeszcze bierze udział w wigilijnej uroczystości jaką przed laty zorganizował dla swych ludzi jago pierwszy pracodawca. Widzi, ile przyniosła ona radości i jak mało kosztowało. Nastepnie spotykają był anrzeczoną kpca. Dziewczyna płacze żaląc się, że Scrooge postawił majątek ponad miłością.
Druga zjawa była Duchem Tegoroczngo Bożego Narpdzenia. Poprowadił Ebenezera przez ulice Londynu żyjące świętami, pełne podnieconych uroczystością ludzi. Odwiedzili ubogie mieszkanie pracownika kupca. I tu też starano uczcić Święta - pomimo biedy. Dobrze bawiono się również w domu siostrzeńca pana Ebenezera. W końcu duch pokazał kupcowi dwójkę dzieci. To Ciemnota i Nędza; chłopic oraz dziewczynka byli chudzi, obdarci.
Trzecia zjawa to Duch Przyszłych Wigilii. Scrooge zobaczył ludzi, kupców rozmawiających o czyjejś śmierci. Mówili, że zmarły był "starym kutwą". Ebenezer rozpoznaje w sypialni swoje zwłoki. Jedynąosobą w Londynie poruszoną śmiercią Scrooge'a jest człowiek, który był mu winien pieniądze. Ten obraz ostatecznie przygnębia kupca.
Po tych przżyciach Scrooge zmienia sie nie do poznania, postanawia całkowiecie odmienić swoje życie. Każe chłopcu kupić ogromnego indyka i posyła go swemu pracownikowi. biecuje złożyć bardzo wysoki datek na biednych. Rozdaje pieniądze żebrakom, idzie do kościoła, później na obiad do siostreńca. Nazajutrz podwyższ pensję swemu kanceliście, obiecuje zająć się jego rodziną. Spełna te obietniecę. Timowi okazuje wiele uczucia, staje sie dobrym człowiekiem.
Gdy zrozumiał, że tak byż nie może, nastąpił przełom zarówno w jego myśleniu, jak i postępowaniu. Zrozumiał iż ma "obowiązek bratania sie z bliźnimi", pomagania im, okazywania współczucia. Zobaczył, jak wielką karę poniósł Marley za odrzucenie ludzkich uczuć. Przestał byż samotny, gardzić drobnymi radosciami życia, obcy stał mu się wcześniejszy skrajny materializm, uwielbienie pieniądza.
1 5 1