Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-12T00:21:17+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Tylko jak ci to opisać słowami, bo brakuje mi tu możliwości rysowania czy chociaż porządnego zapisu wzorów. No ok.
Narysujemy wysokość i środkową z kąta prostego. Kąt prosty podzielony został na trzy częśći. Należy wykazać, że mają one po 30 stopni. Pierwszy z lewej czyli ten od wysokości łatwo udowodnić, bo policz wszestkie kąty. W naszym tójkącie było 30, 90, a więc trzeci ma 60. Teraz wysokość spada na przeciwprostokątną pod kątem 90 stopni. Mamy więc w małym trójkącie kąty 90, 60 a więć trzeci ma 30 stopni. Czyli ok. Teraz Srodkowa podzieliła pozostały ką (60) na dwa. Ale jakie?
Poprowadż teraz równoległą prostą do przyprostokątnej krótszej zze środka przeciwprostokątnej ( jak w tw. Talesa) Ponieważ środkowa podszieliła przeciwprostikątną na dwa odcinki równe, a ta dorysowana prosta jest prostopadła do podstawy ( przyprostokątnej dłuższej) to teraz mamy cztery identyczne trójkąty. A więc kąty muszą być równe i mieć po 30 stopni. Uff...
1 5 1