Odpowiedzi

2012-07-08T16:57:22+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Concerto grosso

 

Jest to typ koncertu barokowego przeznaczonego na grupę instrumentów solowych (zwaną concertino lub principale) i orkiestrę (zwaną tutti, concerto, concerto grosso). Concertino obejmuje zwykle I i II skrzypce, wiolonczelę i klawesyn. Tutti we wczesnym concerto grosso ograniczało się do małej orkiestry smyczkowej, do której później doszły instrumenty dęte : oboje, flety, rogi (np. w „Koncertach brandenburskich” J. S. Bacha).

            Za twórcę pierwszego concerto grosso uważa się Arcangelo Corellego, którego „Concerti grossi” wykonywane były już w 1682 roku. Klasyczną formę nadał concerto grosso Antonio Vivaldi ustalając 3-częściowy schemat : allegro – adagio – allegro i przyjmując dla szybkiej części zasadę stałego powrotu odcinka tutti.


Koncert solowy 

 

 Określenie „koncert” wywodzi się z łacińskiego czasownika „concertare” co oznacza spierać się, walczyć. W koncercie solowym jeden solista występuje z towarzyszeniem np. orkiestry. W początkowym okresie swojego rozwoju koncert instrumentalny nie wykazywał istotnych różnic w stosunku do sonaty.

Istniały dwa rodzaje koncertów :

·         concerto da chiesa (przeznaczone do wykonywania w kościele podczas nabożeństw) z częściami fugowanymi o nietanecznym charakterze;

·         concerto da camera (przeznaczone do wykonywania w komnatach dworskich) z elementami tanecznymi.


 

Pozdrawiam.

5 4 5