Od czasów starozytnych historycy chętnie pisali biografie, tj. dziela o życiu wybitnych postaci. ksiązki tego typu powstają również dziś.

wyobraź sobie że jedno z wydawnictw zleciło ci napisanie biografii aleksandra wielkiego. przygotuj list w którym wyjaśnisz redaktorowi naczelnemu jak zamierzasz ukazać swojego bohatera:jako wielkiego władcę, czlowieka o nadmiernych ambicjach czy jeszcze inaczej? zacznij tak:"szanowny panie redaktorze!"

prosze o szybką odpowiedź!!!

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-19T14:25:33+01:00
Szanowny Panie Redaktorze

W związku z Pańską propozycją dotyczącą pracy nad biografią Aleksandra Wielkiego, przedstawiam moją wizję tejże biografii. Od samego początku, kiedy tylko zapoznałem się bliżej z dziejami tego człowieka, miałem koncepcję, aby przedstawić go w trochę inny sposób, niż często jest pokazywany. Jakkolwiek nie można zarzucić, że nie dokonał wielkich czynów i nie był potężnym, wręcz doskonałym wodzem, który w wieku zaledwie dwudziestu paru lat rzucił na kolana ówczesny świat, to jednak boli mnie, że pomijane są motywy jego dzieciństwa i śmierci.
Chcę zatem przedstawić Aleksandra Wielkiego nie jako polityka, dowódcę i króla Macedonii, nie jako wojownika i imperatora, ale jako zwykłego człowieka, ze wszystkimi ludzkimi słabościami i przywarami. Nie mogę bowiem całkowicie odrzucić i przekazać czytelnikom okrojonej wiedzy o jego początkach i niewyjaśnionej śmierci. Nie wiem, czy Pan wie, ale samych wizji i teorii śmierci Aleksandra jest prawie trzydzieści, a przerażająca większość książek, z jakimi miałem do czynienia, milczy na ten temat.
Uważam też, że wystarczająco jest już publikacji o czynach wojennych i dyplomatycznych tego władcy, dlatego przede wszystkim skupię się na jego życiu prywatnym, rodzinnym i towarzyskim, które, jak na tamte czasy, wiódł bardzo bogate. Niezwykle istotnym elementem w życiu Aleksandra Macedońskiego jest wpływ na jego kształcenie samego Arystotelesa, co rozbudziło we władcy umiłowanie do filozofii, czy wątek wiernego konia - Bucefała. Wszystkie te powyższe elementy sprawią, że nowa, przejrzysta biografia Aleksandra będzie znacznie różnić się od obecnych, zachowując jednak wszystkie historyczne formy.

Z poważaniem,
XXX
10 5 10