Odpowiedzi

2009-12-16T20:03:46+01:00
Ebenezer Scrooge jest główną postacią książki pt. "Opowieść wigilijna" pióra Dickensa.
Jest człowiek w średnim wieku, niski, łysy o ostrych rysach twarzy.
Jest bogatym właścicielem kantoru handlowego i spadkobiercą majątku Jackoba Marlyea. Jego skąpstwo nie ma granic, pieniądze są dla niego najważniejsze, by je zdobyć jest gotów uczynić wszystko. Przez to nie posiada przyjaciół, ani rodziny, nie ma w nim odrobiny życzliwości. Jest ciągle niezadowolony,mrukliwy, zamknięty w sobie.
Nawet w wigilijny wieczór odmawia złożenia datku dla biednych i odrzuca zaproszenie swojego siostrzeńca, gdyż święta uważa za coś bzdurnego.
Dzięki wydarzeniom, które miały miejsce podczas świątecznych nocy, Ebenezer zmienia się na lepsze. Uświadamia sobie, że jego dotychczasowe życie to ciągła pogoń za pieniądzem. Chce być człowiekiem życzliwym i wrażliwym na krzywdy innych, dlatego też obiecuje złożyć wysoki datek dla biednych, rozdaje pieniądze żebrakom, podwyższa pensję swemu kanceliście i obiecuje zająć się jego synem.
Postać Ebenezera Scrooge'a przypomina mi, że w życiu człowieka najważniejsza jest rodzina, miłość, przyjaźń. Pieniądze nikomu szczęścia nie dadzą. Dobrze, że Ebenezer w porę się opamiętał. Myślę, że po swojej przemianie może być dobrym przykładem dla niejednego z nas.
1 1 1