Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T20:13:08+01:00
Zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu obligacji i bonów skarbowych wynosiło na koniec września 360 mld zł. Wartość tych papierów w portfelach otwartych funduszy emerytalnych osiągnęła 82,5 mld zł. Tym samym OFE prześcignęły dotychczasowych liderów, czyli banki komercyjne i inwestorów zagranicznych. Ci pierwsi mają papiery skarbowe kupione na pierwotnym rynku warte 70,4 mld zł, drudzy – 70,5 mld zł.

W porównaniu z końcem grudnia 2006 r. portfel obligacji i bonów OFE zwiększył się o 10,5 mld zł. Banki i inwestorzy zagraniczni nie dokupowali tak agresywnie bonów i obligacji. Wartość papierów, które mają, wręcz spadła o ponad 12 mld zł.

Nie tylko OFE, ale i ubezpieczyciele oraz TFI kupują obligacje na potęgę! Portfel papierów dłużnych ubezpieczycieli w ciągu dziewięciu miesięcy wzrósł o 5,1 mld zł, a TFI o 5,4 mld zł.

Co się dzieje?

Maleje bezrobocie - rosną płace. OFE dysponują coraz większymi pieniędzmi. Ze względu na ograniczenia inwestowania w akcje (mogą zainwestować maksymalnie 40%) nie mają wyboru. Efekt?

OFE są „uwięzione”, nie mają dostępu do różnorodnych instrumentów finansowych. W efekcie większość pieniędzy zgromadzonych w OFE - pieniędzy przyszłych emerytów - inwestowana jest w obligacje i bony skarbowe.

Dodajmy - obligacje i bony skarbowe - wręcz śmiesznie nisko oprocentowane...

Fundusze emerytalne kupują w naszym imieniu od ministra finansów ogromne ilości papierów skarbowych. Posiadają ich więcej niż polskie banki komercyjne! OFE prześcignęły również zagraniczne instytucje!!

To się dopiero nazywa rolowanie długu publicznego!!!

Jeżeli obecny rząd nie zmieni nic w polityce inwestycyjnej OFE - za 20cia, 30ci lat drugiej Irlandii nie będzie, raczej druga Białoruś...


Licze na naj : )