Odpowiedzi

2009-12-16T20:47:48+01:00
Dnia 10.12.2009r. (czwartek)
Z kraju
ABW: Zarzuty dla urzędników dwóch ministerstw
Pięć osób, w tym urzędników resortów rolnictwa i gospodarki oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zatrzymano w Warszawie w związku z zarzutami korupcyjnymi - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Sprawa dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 40 tys. zł oraz żądania ponad 370 tys. zł w zamian za ułatwienie uzyskania 12 mln zł dotacji z środków Unii Europejskiej. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Jak poinformował prokurator Andrzej Laskowski z poznańskiej prokuratury apelacyjnej, zatrzymani urzędnicy to Paweł T., zatrudniony w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych, oraz Grzegorz G., kierownik sekcji w ARiMR.

Kaczmarek: Sprawa Olewnika przed 2005 r. to była tragedia
Zanim sprawą porwania Krzysztofa Olewnika nie zainteresował się w 2005 r. prokurator Kazimierz Olejnik, prowadzenie tej sprawy to była tragedia - ocenił przed sejmową komisją śledczą Janusz Kaczmarek, były Prokurator Krajowy. To on w 2006 r. zdecydował o przeniesieniu śledztwa do prokuratury w Olsztynie, która zakończyła śledztwo i oskarżyła sprawców zbrodni.
Według Kaczmarka, który w 2006 r. zlecił sporządzenie "białej księgi błędów" popełnionych w śledztwie, prokuratorzy z Olsztyna stwierdzili ich kilkadziesiąt - w tym tak podstawowe jak niezabezpieczenie dowodów rzeczowych. - Ślady kryminalistyczne zabezpieczone przez policję po zbrodni, w 2001 r., przekazano do zbadania dopiero w lutym 2006 r. Policjanci przechowywali też inne dowody - mówił.
Ze świata
Barack Obama odebrał Nagrodę Nobla
Prezydent USA Barack Obama "z głęboką wdzięcznością i wielką pokorą" odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla w obecności licznych osobistości, w tym norweskiej rodziny królewskiej. Przyznał, że jest dopiero na początku "działań na scenie światowej", i zaapelował do międzynarodowych partnerów, by pomogli mu "sięgnąć po taki świat, jakim powinien on być", wystąpił jednak w obronie słusznych wojen.
Amerykański prezydent przyznał, że wyróżnienie go Nagrodą Nobla było krytykowane jako przedwczesne, a on sam nie zasługuje na to, by stanąć wśród laureatów tej nagrody obok takich znakomitości jak Martin Luther King czy Nelson Mandela. Uznał za paradoks, że odbiera nagrodę zaledwie 9 dni po podjęciu decyzji o wysłaniu do Afganistanu dodatkowych 30 tys. żołnierzy. Wystąpił jednak w obronie słusznych wojen.
W. Brytania: Trzech muzułmanów skazanych za "lotniczy spisek"
Sąd w Woolwich pod Londynem skazał trzech urodzonych w W. Brytanii muzułmanów na wysokie kary pozbawienia wolności za udział w spisku na życie pasażerów i załóg linii lotniczych oraz za członkostwo w terrorystycznej komórce kierowanej z Pakistanu.
Główny oskarżony, 23-letni Adam Khatib został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności z zaleceniem, iż musi odsiedzieć, co najmniej 18 lat. Wraz z współoskarżonymi był on sądzony w procesie odpryskowym wcześniejszego procesu zakończonego we wrześniu br., w którym skazano kilka osób oskarżonych o przestępczy spisek, udaremniony przez brytyjskie służby w sierpniu 2006 r.
Dnia 11.12.2009r. (piątek)
Premier: Nie należało wykluczać posłów PiS
Premier Donald Tusk powiedział dziś, że nie należało odwoływać posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna z sejmowej komisji śledczej ds. afery hazardowej. Poinformował też, że o ich odwołaniu dowiedział się z mediów.
Tusk podkreślił, że jako szef rządu nie chce wpływać w żaden sposób na sposób działania komisji.
- Ale mam własną opinię jako Donald Tusk: ja bym takiej decyzji nie podejmował. Ponieważ (...) to partia rządząca jest jakby bardziej odpowiedzialna za to, żeby śledztwo prowadzone przez komisję było wiarygodne. W tym sensie rację mają ci, którzy mówią, że nam mniej wolno, a nie więcej - podkreślił premier na konferencji prasowej w Brukseli.

Andrzej Fulbiszewski nie żyje?
O poszukiwanym listami gończymi mężczyźnie zrobiło się głośno, kiedy okazało się, że w więzieniu przesiedział za niego prawie dwa lata niewinny bezdomny. Sprawa wyszła na jaw, kiedy skazany za napady i rozboje Fulbiszewski odebrał w polskim konsulacie w Rzymie paszport tymczasowy. Kilka dni temu rozesłano za nim listy gończe.
Dzisiaj konsulat polski w Rzymie poinformował urząd wojewódzki w Krakowie, a ten policję i starostwo w Olkuszu, że człowiek o nazwisku Andrzej Fulbiszewski nie żyje. Ciało znaleziono w miejscowości Castel Gandolfo. Zmarły miał przy sobie paszport na to właśnie nazwisko. Zidentyfikowano go - oprócz dowodu tożsamości - na podstawie odcisków palców. Nieznane są przyczyny jego śmierci.

Szczyt: Ograniczyć wzrost temperatury do 2 stopni C
Pierwszy oficjalny projekt porozumienia na szczycie klimatycznym w Kopenhadze przewiduje ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5-2 stopni C - wynika z kopii otrzymanej w Kopenhadze przez agencję AFP.
Państwa bogate miałyby według tego projektu zredukować swe emisje dwutlenku węgla co najmniej o 75 proc. do 2050 r. i co najmniej o 25-40 proc. do 2020 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Dnia 12.12.2009r. (sobota)
Z świata
Najwyższy wymiar kary "za wymuszenia"
W ciągu ostatnich kilku dni, jak podała w sobotę miejscowa policja, w różnych miejscach na terenie Gwatemali znaleziono zwłoki dziesięciu mężczyzn, którzy trudnili się ściąganiem haraczy od drobnych przedsiębiorców, kupców i kierowców ciężarówek.

Pierwszy śnieg w północnej Hiszpanii
W północnej Hiszpanii i na zachodzie kraju, w Katalonii, hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) ogłosiła pierwszy i drugi stopień alarmowy, tzw. żółty i pomarańczowy, z powodu pierwszych tej jesieni opadów śniegu, które w nocy z soboty na niedzielę nadciągną znad środkowej Europy

Z kraju
Policja ostrzega przed zakupami w internecie
Aby przedświąteczne zakupy dokonywane przez internet były bezpieczne i nie przysporzyły niepotrzebnych kłopotów, należy zachować zdrowy rozsądek i stosować zasadę ograniczonego zaufania - przestrzega policja

Uwaga na drogach! Będzie niewielki mróz i śnieg
Zima powoli nadchodzi. Na południu kraju już sypie śnieg, a ujemne temperatury sprawiają, że na drogach jest ślisko






Dnia 13.12.2009r. (niedziela)
Z świata
Filipiny: Napad na więzienie. 2 osoby zginęły
Kilkudziesięciu uzbrojonych napastników, prawdopodobnie islamskich rebeliantów, przypuściło atak na więzienie na wyspie Basilan na południu Filipin w niedzielę nad ranem; zginęły dwie osoby, 31 więźniów zdołało uciec - poinformował wicegubernator wyspy Al Rasheed Sakalahu

Wenezuela i Kuba podpiszą umowy wartości 3 mld dol.
Wenezuela i Kuba podpiszą w Hawanie w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) umowę o współpracy gospodarczej; zawarte w jej ramach transakcje warte będą trzy mld dol.- informuje Reutera
Z kraju
Poznań: Uczczono ofiary stanu wojennego
Napis ze zniczy "13 grudnia. Pamiętamy" ułożyli w niedzielę tuż po północy pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. na placu Mickiewicza w Poznaniu działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Przedstawiciele młodzieżowej organizacji uczcili w ten sposób rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Betlejemskie Światło Pokoju po raz 19. w Polsce
Wszyscy rodzimy się do służby - to hasło towarzyszące tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce. W niedzielę harcerze po raz 19. uroczyście odebrali Światło od słowackich skautów w schronisku górskim Związku Harcerstwa Polskiego na Polanie Głodówka.
Dnia 14.12.2009r. (poniedziałek)
Z świata
USA: Najtrudniejsza decyzja Obamy
Prezydent USA Barack Obama za najtrudniejszą decyzję podjętą od czasu wprowadzenia się do Białego Domu uznał zwiększenie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o 30 tysięcy żołnierzy
Poważnie zraniony Berlusconi trafił do szpitala
Poniedziałek, 14 grudnia (06:26)
Premier Włoch Silvio Berlusconi, zraniony w niedzielę w twarz w Mediolanie, nie będzie operowany, ale pozostanie w szpitalu co najmniej 48 godzin. Takie informacje podał osobisty lekarz szefa włoskiego rządu Alberto Zangrillo.
Z kraju
Sędzia TK Wyrzykowski nie jest "kłamcą lustracyjnym"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mirosław Wyrzykowski złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. Według sądu, nie miał on obowiązku wykazywać w oświadczeniu, że wykładał w latach 70. w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW w Legionowie. IPN zapowiada apelację od wyroku.
Afera LFO: W. Kaczmarek będzie ponownie sądzony

B. minister gospodarki w rządzie SLD Wiesław Kaczmarek będzie ponownie sądzony w ubocznym wątku afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza. W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację prokuratury i uchylił uniewinniający Kaczmarka wyrok sądu I instancji.
Dnia 15.12.2009r. (wtorek)
Z świata
Afganistan: Samobójczy zamach w Kabulu
Co najmniej cztery osoby zginęły we wtorek w zamachu samobójczym w centrum Kabulu - poinformowały afgańskie siły bezpieczeństwa. Kamikadze wysadził się w powietrze w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi.
Kuba: Fidel Castro krytykuje Obamę
Przyjazny uśmiech i afroamerykańskie oblicze prezydenta USA Baracka Obamy skrywają prawdziwe, złowrogie zamiary Waszyngtonu wobec Ameryki Łacińskiej - ocenił w poniedziałek były kubański przywódca Fidel Castro, który jeszcze do niedawna przychylnie wypowiadał się o gospodarzu Białego Domu


Obama wierzy w porozumienie w Kopenhadze
Prezydent USA Barack Obama wierzy, że w Kopenhadze podczas szczytu ONZ poświęconego redukcji gazów cieplarnianych osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie zmian klimatycznych - poinformował Biały Dom
Z kraju
Komisja: Jest decyzja ws. Kempy i Wassermanna
Hazardowa komisja śledcza zdecydowała we wtorek o wezwaniu na świadków posłów PiS: Beaty Kempy oraz Zbigniewa Wassermanna, wyłączonych z jej składu na początku grudnia. Nie wiadomo jednak, kiedy mieliby oni zostać przesłuchani, bo zasiadający w komisji posłowie PO chcą najpierw otrzymać dostęp do informacji ściśle tajnych.
Dnia 16.12.2009r. (środa)
Z świata
Nowe dowody osobiste zinformatyzują Polskę
Z dala od politycznego zgiełku rząd Tuska szykuje prawdziwą rewolucję: elektroniczne dowody tożsamości. Dowody przyszłości mają pomóc Polsce gonić szybko rozwijający się świat oraz odmienić nasze urzędy - pisze "Metro"

Polski kierowca skazany za śmiertelny wypadek
Na rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności został skazany Polak, który spowodował śmiertelny wypadek jadąc po złej stronie jezdni - informuje Goniec.com.
Z kraju
Tusk: Nie można bronić zachowań Piesiewicza
Premier Donald Tusk powiedział, że nie można bronić zachowań senatora PO Krzysztofa Piesiewicza, bo - jak podkreślił - "są one nie do obrony". Prokuratura chce postawić Piesiewiczowi zarzuty m.in. posiadania narkotyków. Senator zawiesił we wtorek członkostwo w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej.
Fala mrozów nadeszła. Będzie sypać trzy dni
Zima w pełni - mróz chwycił i tak łatwo nam nie odpuści, pada śnieg, a na drogach jest ślisko. W ciągu najbliższych dni ma być jeszcze zimniej, ale na szczęście na święta przyjdzie odwilż




Niezwykły airbus odbył swój pierwszy lot
Wojskowy samolot transportowy Airbus A400M bez komplikacji zakończył dziś w Sewilli swój pierwszy próbny lot, który trwał prawie cztery godziny - poinformowała agencja AFP
Samolot wylądował o godz. 14.02 na lądowisku Airbusa w Sewilli, skąd wystartował o godz. 10.16. Lądowanie masywnej, szarej maszyny obserwowało kilkuset dziennikarzy, wojskowych, pracowników Airbusa i polityków, a także sam król Hiszpanii Jan Karol.