Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-16T21:44:13+01:00
Pierwszym głośnym sukcesem GROM-u była wyprawa na Haiti w 1994 r. - w zakresie odpowiedzialności jednostki znalazła się wówczas m.in. ochrona VIP-ów, w tym specjalnego przedstawiciela ONZ. Reputację oddziału ugruntowała udana akcja zatrzymania serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia, zwanego „rzeźnikiem z Vukovaru“.
Żołnierze elitarnego oddziału od ponad trzech lat prowadzą akcje zabezpieczające w Afganistanie, gdzie ochraniali m.in. polską bazę w Bagram, natowskich dygnitarzy i dyplomatów.
Polacy mają w ONZ bardzo wysokie notowania, które zawdzięczamy w znacznej mierze umiejętności nawiązywania kontaktów z miejscową ludnością; można powiedzieć, że nasi żołnierze są w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Programy szkoleniowe zostały ściśle dostosowane do typu zadań, wykonywanych przez konkretnego żołnierza . W praktyce jednostki ONZ zajmują się najczęściej pomocą humanitarną, nadzorowaniem procesów rozbrajania i demobilizacji, szkoleniem sił lokalnych, usuwaniem zniszczeń wojennych, rozminowywaniem.