Odpowiedzi

2009-12-16T21:45:06+01:00
Notatka prasowa zawiera elementy sprawozdania, czyli odpowiada na pytania należące do kanonu dziennikarstwa: co? gdzie? kiedy? jak? dlaczego?
Jej autor trzyma się także zasady zwięzłości - przykładowa notatka składa się z trzech zdań. Jest jednak mocno naładowana treścią.
Dowiadujemy się z niej, że zakończyły się turnieje; poznajemy nazwiska zawodniczek i zawodników, którzy spotkali się w finale; po przeczytaniu notatki wiemy - jakie kraje reprezentowali tenisiści, gdzie odbywały się zawody i jaki był ich wynik.
Jedyne ozdobniki stylistyczne to dwa elementy:
przedstawicielki płci pięknej zamiast rzeczownika: kobiety - peryfraza
gładko pokonała - epitet.
Można je swobodnie zamienić lub usunąć w celu uproszczenia tekstu, ale nie jest to konieczne. Użycie takich figur stylistycznych jest dopuszczalne w notatce, nie można jednak przesadzać

nie wiem jak napissac ale napisałem ci wedlug czego sie pisze
2009-12-16T21:56:16+01:00
Bijatyka na zamku [tytuł]
Wczoraj na zamku w Odrzykoniu miała miejsce bijatyka między ludźmi pana Rejenta i Cześnika. Powodem walki był mur. Pan Rejent kazał mularzon naprawić mur, gdyż przez dziury w nim odbywała się "nielegalna" komunikacja bohaterów. Pan Cześnik ujrzawszy mularzy kazał swoim pachołkom przerwać pracę nad murem, bardzo się zdenerwował. Kazał podać sobie strzelbę, ale nie zabił sąsiada. Strony do tej pory niestety nie pogodziły się. Mamy tez nieoficjalną wiadomość, że Pan rejent chce pozwać sąsiada do sądu.
Redakcja [autor lub autorzy]
2 5 2