Odpowiedzi

2009-09-12T12:39:58+02:00
1) Państwo prawne- to panstwo którego celem jest zabezpieczenie największej wolności człowieka. Chodzi o to, że prawo państwa jest najważniejsze i stoi na I miejscu.
*Zasada praworządności-przestrzeganie prawa, jest to zazwyczaj kierowane do organów władz publicznych.
*zasada związana państwa z prawem-obywatel nie moze działać bez upowarznienia normy prawnej, która wskazuje co wolno, a co nie.
*zasada integralnej podmiotowości prawnej państwa-dotyczy stosunków wewnętrznych(działania wobec obywateli) i zewnętrznych( z innymi krajami).
2) Moim zdanie Polska nie jest państwem prawnym, ponieważ mimo zapisanego prawa władze państwowe i tak go łamią.

Mam nadzieję że ci pomogłam:)
Pozdrawiam:*
3 3 3
2009-09-12T14:08:51+02:00
15 stycznia 2004 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski otworzył w Pałacu Prezydenckim konferencję pod hasłem "Czy Polska jest państwem prawa?" następującymi słowami: "Zależy nam na silnej Polsce w silnej Europie. Silna Polska - to nie tylko państwo suwerenne, o znaczącej pozycji politycznej, konkurencyjne pod względem gospodarczym czy naukowym. To także - Polska silna swoim prawem. Prawem przejrzystym, stabilnym, egzekwowanym i przestrzeganym. Jeśli chcemy zająć znaczące miejsce w Unii Europejskiej, godne naszych ambicji i możliwości; jeśli chcemy być szanowanym w świecie partnerem - musimy umacniać w Rzeczypospolitej państwo prawa. Tego zadania nikt za nas nie wykona. Samodzielnie więc musimy poradzić sobie ze wszystkimi chorobami tego państwa i systemu: korupcją, nieuczciwym lobbingiem, przestępczością, tolerowaniem wykroczeń, opóźnieniami w sądownictwie."
Rozpocznijmy od podstaw, czyli od polityków, ludzi tych, którzy nam powinni dawać przykład, którzy nam powinni otwierać drogę na lepsze. Czemu jednak, wg Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w ostatnich wyborach do samorządów wynosiła w pierwszej turze 44,24%, w drugiej turze natomiast, 35,02% uprawionych? Odpowiedzią jest małe zaufanie dla polityków. Mało kto wierzy teraz, że polityk nie jest przekupiony, nie dąży do pieniędzy, tylko chce, aby naród miał lepiej. Tak naprawdę to politycy głosują i debatują, aby to im było lepiej.
Następnym przykładem łamania prawa w Polsce jest wolność słowa.

Moja kumpela coś tekiego pisała, możesz sobie coś z tego wybrać ;p
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-12T14:48:59+02:00
1. zasada państwa prawnego polega przede wszystkim na tym, że prawo w państwie jest tak jakby wyżej stawiane niż samo państwo, a prawo ma w tym momencie funkcję wiążącą sprawujących i samą władzę państwową.
trzeba również pamiętać o zasadzie praworzędności. dla mniej doinformowanych oznacza to mniej więcej tyle, co po prostu przestrzeganie prawa w obrębie jego stosowania i stanowienia. ;) tylko w tym momencie chodzi o to, że ta zasada jest skierowana do organów władzy publicznej.

2. Jeśli mamy się powoływać na Konstytucję Rzeczypospolitej, to owszem, Polska jest państwem prawnym, jednakże patrząc na obecną rzeczywistość, trudno jest się z tym zgodzić.
3 2 3