Odpowiedzi

2009-12-17T11:23:07+01:00
1)ATENA I MERSJASZ
autorstwa Myrona (z Eleutheraj).
Stała na Akropolu ateńskim jeszcze przed jego odbudową przez Peryklesa. Zrekonstruowano ją na podstawie opisu Pauzaniasza, przedstawieniu na wazie i zachowanych kopii. Bogini w hełmie osuniętym na czoło, z włócznią w prawej ręce porzuciła właśnie flet.
2) DYSKOBOL
Najsłynniejsza chyba rzeźba Myrona przedstawiająca atletę. Powstała najprawdopodobniej we wczesnym okresie twórczości tego artysty. Sportowiec jest przedstawiony tuż przed wyrzuceniem dysku.
3)POSĄG DIADUMENOSA
Wykonany przez POLIKLET
( czyli posąg nagiego mężczyzny wysokości 1,86 m, wykonany przez Polikleta ok. 420 r. p.n.e. Do tego posągu artysta czerpał wzór częściowo z dzieł Fidiasza. Charakteryzuje się on złagodzonymi formami w porównaniu z Doryforosem, co sprawia, iż wydaje się smuklejszy. Przedstawia młodego mężczyznę z opaską wokół głowy
4)POSĄG DIADUMENOSA
Wykonany przez POLIKLET
( czyli posąg nagiego mężczyzny wysokości 1,86 m, wykonany przez Polikleta ok. 420 r. p.n.e. Do tego posągu artysta czerpał wzór częściowo z dzieł Fidiasza. Charakteryzuje się on złagodzonymi formami w porównaniu z Doryforosem, co sprawia, iż wydaje się smuklejszy. Przedstawia młodego mężczyznę z opaską wokół głowy.
5)POSĄG DIADUMENOSA to najsłynniejsza rzeźba Polikleta, przedstawiająca atletę niosącego oszczep. Posąg wys. 2,12 m wykonany przez Polikleta ok. 440 r. p.n.e. Doryforos opierał ciężar ciała na prawej nodze; lewa pozostawiona w tyle dotykała ziemi zaledwie czubkami palców. Prawej nodze dźwigającej odpowiadała uniesiona lewa ręka, niosąca oszczep oparty na ramieniu.DZIEŁA FIDIASZA:
6)ATENA LEMNIA
Rzeźba dłuta Fidiasza powstała około 450 r. p.n.e. na zamówienie mieszkańców wyspy Lemnos. Została po niej baza, która przetrwała do dziś niedaleko Propylejów. Posąg został zrekonstruowany w czasach nowożytnych z torsu znajdującego się w Dreźnie i głowy przechowywanej w Bolonii. Atena trzyma hełm w prawej ręce, w lewej zaś włócznię. Bogini z głową zwróconą w lewo spogląda na hełm. Szczególnie opracowanie twarzy zwraca uwagę prostym nosem, czystością profilu oraz doskonałą regularnością rysów.
7)ATENA AREJA
Rzeźba przeznaczona dla świątyni Ateny w Platejach. Posąg był wykonany archaiczną techniką z drewna obitego brązową blachą, miejscami złoconą. Twarz, ręce i stopy były wykute z marmuru. Został prawdopodobnie wystawiony po podpisaniu pokoju Kaliasa w 448 r. Jego kopią jest być może Atena Medici.
8)ATENA PROMACHOS
Posąg Ateny Promachos ustawiony w zachodniej części Akropolu. Był wykonany z brązu i liczył prawdopodobnie około 7 m wysokości. Środki na niego uzyskano z dziesiątej części łupów zdobytych pod Maratonem, a powstał w latach 460-450 p.n.e. Wyobrażał uzbrojoną boginię, stojącą z tarczą trzymaną lewą ręką, prawą wspartą na włóczni, której szczyt, połyskujący w słońcu, był widoczny dla okrętów zbliżających się do Pireusu.
9)ATENA PARTENOS
Jest to posąg uznany za jedno z największych dzieł Fidiasza. Umieszczony był wewnątrz Partenonu. Miał 12 m wysokości wraz z bazą. Wykonany był ze złota i kości słoniowej (chryzelefantyna). Z kilku zachowanych kopii najważniejszą jest posąg z Warwakionu, ukazujący boginię ze wszystkimi atrybutami, a więc w hełmie ozdobionym pegazami i sfinksami, z prawą ręką podpartą kolumienką, dźwigającą na dłoni posąg Nike, lewą opuszczoną przytrzymującą tarczę.


Opinie sobie sam wymyśl;D

W tym jest odpowiedz na chyba wsyztskie punkty chociaz ciezko znalezc kiedy doladnie powstala..
2 5 2