Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-17T14:26:50+01:00
Książkę pt. "Kwiat kalafiora" napisała Małgorzata Musierowicz. "Kwiat kalafiora" jest obyczajową powieścią współczesną, opowiadajacą o szesnastoletniej Gabrysi Borejko, którą los wystawił na ciężką próbę. Dziewczyna musi dbać o całą rodzinę podczas choroby mamy Borejko.

Książka bardzo mi się podobała. Była bardzo interesująca i dzięki temu pozwoliła mi zapomnieć o codziennej nudzie, ponieważ przeniosła mnie do ciekawego świata.

Główną bohaterką "Kwiatu kalafiora" jest wyżej wspomniana Gabriela Borejko. Jest ona postacią pozytywną i lubianą nie tylko przez pozostałych bohaterów powieści, ale też przez czytelników. Postacie drugoplanowe to najbliższa rodzina Gabrysi, jej przyjaciele i wścibska sąsiadka. Bohaterowie przypadli mi do serca, a ich działanie wyzwoliło we mnie chęć do naśladowania (grupa ESD).

Akcja toczy się w ciężkich latach siedemdziesiątych i dzięki temu postacie są nader rzeczywiste. Mimo to wydarzenia są ciekawe i trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej kartki. W powieści występuje żywa narracja, która jest swobodna i żartobliwa. Język w tym utworze jest prosty i zrozumiały.

Czytając "Kwiat kalafiora" poznałam lepiej życie nastolatków lat siedemdziesiątych. Książka skłoniła mnie do refleksji nad sobą i światem. Mało tego, autorka podała świetne wzorce do naśladowania (wyżej wspomniane). Książka wyostrza wrażliwość na takie cechy, jak: dobro, miłość, przyjaźń. Cała powieść jest na dodatek przepełniona rodzinną atmosferą, która udziela się również czytelnikowi.
1 5 1