Odpowiedzi

2009-12-17T16:07:52+01:00
Głownego bohateraz poznajemy kiedy jest juz starym człowiekiem, istnienie siostrzeńca pozwala sie domyslać, że miał siostrę. Bohter jest kupcem, właścicielem domu handlowego, ktory załozyl i prowadził wraz ze wspolnikiem Jakubem Marleyem. po smierci partnera sam prowadził interesy. to człowiek samotny, unikający kontaktów z rodziną. jego przeszłość wyjaśnia wizja, ukazana przez pierwszego Ducha. Kiedyś sam by ł mlodym kancelistą, miał narzeczoną, którą porzucił.
Scrooge jest odrażającym starcem:rysy jego twarzy są ostre, nos długi, na policzkach znac głębokie bruzdy. zaczerwienione powieki otaczaja oczy o lodowatym spojrzeniu. Wąskie zaciśniete wargi maja siny odcień. cale to oblicze robi wrazenie wykutego z kamienia.
jedyną pasją scrooga było gromadzenie pieniedzy. na tym znał sie naprawde dobrze. podczas posiłku libił czytac gazetę lecz lubił tez sprawdzac rachunki (dla rozrywki). był racjonalistą: wierzył tylko w to co mu rozum podpowiadał, wszystkie rzeczy materialne oprócz pieniedzy uważał za "bzdurę".
był człowiekeim zgryzliwym i nieprzystepnym. nie lubił towarzystwa innych a zwłaszcza młodych i zadowolonych z zycia.przebywanie w jego towarzystwie było krepujace. nie był optymistą ani pesymistą.
Nie miał właściwie zadnych zalet charakteru. jedyne, jakie mozna wymienic to pracowu=itosc i konsekfencja. był obsesyjnie skąpy. nie ufał NIKOMU uważał ze chca go naaciągnac lub oszukac.całkowicie zmienił sie po odwiedzinach ostatniej zjawy. zaczął patrzec na swiat inaczej. na jego twarzy zawitał usmiech. nawet do ludzi ubogich zaczął zwracac sie z szacunkiem i radością. nauczył smiac sie i bawic w gronie serdecznych przyjaciół .
jednoznacznie nagatywny stosunek scrooga ma odstraszyc czytelnikow tej ksiązki do posiadania tych 'czarnych" cech. w dalszej czesci scroog pokazuje swa dobrą strone i jest dowodem na to ze nie ma ludzi złych tylmo trzeba pomóc im się odnaleźć.

prosze:) na pewno jest dobrze bo wlasnie przerabiam tą lekture i dostałam z tego wypracowania 5:)
polecam się;)
90 1 90
2009-12-17T16:09:11+01:00
Moim zdaniem Ebenezer Scrooge jest nieszczęśliwym czlowiekiem. Owszem sknerą jest, ale co doprowadziło go do takiego stanu rzeczy? Napewno czynnikiem był brak matki, w zasadzie można powiedzieć że i brak ojca, ponieważ mało go miał w życiu. Kłótnia z ojcem, oraz brak rodzinnej atmosfery, doprowadziło do tego, że Ebenezer Scrooge był złym i podłym człowiekiem. Dopiero wizyty 3 duchów odmieniło jego poglądy i spojrzenie na świat. Pragnął dać innym tego czego sam nie miał. A co próbował odbierać przed pojawieniem się 3 duchów.
5 3 5