Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-17T15:51:31+01:00
Pasek zadań jest elementem interfejsu systemu operacyjnego. Z reguły jest to wąski pasek znajdujący się u dołu ekranu. Pasek zadań jest bardzo popularny dzięki rodzinie systemów Windows, ale występuje także w innych systemach operacyjnych. W tej poradzie omówię pasek zadań z systemu Windows Vista.1. Menu Start
Element często wykorzystywany przez użytkowników systemu Windows. Można w nim znaleźć zainstalowane programy, ostatnio używane dokumenty, odnośniki do Mojego komputera, Moich dokumentów itd. W Windows Vista można także dzięki wbudowanej wyszukiwarce wyszukiwać pliki na dysku i w Internecie. Aby otworzyć menu Start wystarczy kliknąc na ikonkę o pojawi się nam menu:

2. Pasek szybkiego uruchamiania
Standardowo znajduje się przy przycisku menu Start. Znajdują się w nim skróty do aplikacji. Nowe ikonki można dodawać metodą "przeciągnij i upuść". Gdy jest on niewidoczny wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Pasek Zadań i wybrać Paski narzędzi, a następnie zaznaczyć Szybkie uruchamianie.

3. Otwarte programy
Gdy otwieramy jakiś program, na pasku zadań pojawia się nam belka z ikoną i nazwą uruchomionego programu. Nie wszystkie otwarte programy są pokazywane w tej części paska zadań. Gdy otwarte okno minimalizujemy, nadal jest widoczne na pasku zadań. Aby przywrócić okno na Pulpit klikamy na odpowiednią belkę np.:

Gdy otworzymy zabyt wiele aplikacji, na pasku zadań zabraknie miejsca i belki zaczną się zmniejszać. Jest to mało przejrzyste. Aby ułatwić sobię pracę można włączyć grupowanie aplikacji. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek zadań wybieramy Właściwości, następnie zaznaczamy opcję Grupuj podobne przyciski paska zadań. Wtedy nasz pasek zadań będzie wyglądał np.:

Gdy chcemy dostosować grupowanie warto przeczytać poradę: Kontrolowane grupowanie aplikacji na pasku zadań.

4. Zasobnik systemowy (tzw. tray)
Element paska zadań zawierający niektóre ikony uruchomionych programów. Część aplikacji zamiast pojawiać się w postaci belek, ujawnia się w postaci małych ikonek. Programy te można wywołać przez kliknięcie. Aby zaoszczędzić miejsce na pasku zadań, rzadko używane ikony są ukrywane. W celu ich pokazania należy klikną małą strzałeczkę.

Aby włączyć/wyłączyć ukrywanie ikon zasobnika należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań, wybrać Właściwości, następnie zakładkę Obszar powiadomień i zaznaczyć/odznaczyć opcję Ukryj ikony nieaktywne. Dodatkowo dzięki przyciskowi Dostosuj można określić, które ikony mają być ukrywane, a które zawsze na wierzchu.

5. Zegar systemowy
Wyświetla godzinę. Po najechaniu na nim wyświetli się aktualna data:

Dodatkowo po kliknięciu na zegar pojawia się kalendarz i zegar.

Ciekawe funkcje
Pasek zadań można dostosować według własnych potrzeb. Klikając prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybierając Właściwości, możemy dostosować zachowanie paska zadan np. autoukrywanie.

Możemy także dostosować położenie pasków narzędzi na pasku zadań. Domyślne pasek jest zablokowany i nie da się przeciągać żadnych elementów. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek zadań, wybieramy Właściwości, i odznaczamy Zablokuj pasek zadań

Pojawiają się nam separatory, które możemy dowolnie przeciągać. Klikając i przytrzymując możemy przesunąć dany separator tak, aby dopasować go do naszych potrzeb.

Ustawiając kursor na górną krawędź paska zadań pojawiają się nam strzałeczki, z którymi możemy postąpić podobnie jak z separatorami.

Efekt jest ciekawy. Zwiększa się znacznie ilość miejsca na pasku zadań, a zegar systemowy pokazuje dodatkowo datę.

Kolejną funkcją jest przeciąganie całego paska zadań do innej krawędzi ekranu. Posługujemy się przy tym metodą "przeciągnij i upuść" klikając i przytrzymując kliknięcie na wolnej części paska zadań i przenosząc kursor do innej krawędzi ekranu.

Poprzez pasek zadań można włączyć także Menedżer zadań klikając prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybierając Menedżer zadań.
5 5 5