Nie porzucaj nadzieje... (Pieśń IX, ks. wtóre)

1. Określ,co jest tematem Pieśni IX.
2. Wypisz z tekstu nakazy formułowane przez podmiot liryczny.
3. Zastanów się, jakie przesłanie wynika z tych nakazów.

Proszę o sensowne, normalne odpowiedzi na temat!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-12T18:44:28+02:00
Już dzisiaj o to pytałeś no ale cóż... skoro się wzięłam za ten utwór raz, to i na te pytania postaram się odpowiedzieć.

1) Tematem "Pieśni IX" ("Nie porzucaj nadzieje...") jest zmienność ludzkiego losu. Podmiot liryczny porównuje życie do pór roku, ukazując przeplatanie się cierpienia i radości w życiu każdego człowieka.

2) Nakazy:
- "Nie porzucaj nadzieje,
Jakoć się kolwiek dzieje"
- "Patrzaj teraz na lasy"
- "Ty nie miej za stracone,
Co może być wrócone"

3) Przesłanie wiersza ściśle wiąże się z filozofią stoicką, której zwolennikiem był Kochanowski. Filozofia ta mówi, że aby osiągnąć szczęście i ład należy żyć w zgodzie z harmonią świata, a cokolwiek by się w naszym życiu nie działo, nie wolno tracić nadziei! Tak, jak nie wolno martwić się nieszczęściami, tak i radość należy przyjmować ze spokojem.

o.O!:)

26 4 26
2009-09-12T18:47:58+02:00
Jan Kochanowski w Pieśni IX nawiązuje do filozofii stoickiej - cokolwiek by się działo zachowaj stoicki spokój, nie poddawaj się emocjom, bo nie wiadomo, co przyniesie następny dzień. Po złej chwili może nastąpić lepsza. Porównaj swoje życie do zmian w przyrodzie. Oto zima - drzewa w lasach nie mają liści, śnieg pokrył pola. Niedługo przyjdzie wiosna i wszystko się zmieni. Śnieg spłynie, a cały świat przyoblecze się w różne barwy.
Przesłanie: Nic nie może wiecznie trwać - w życiu człowieka pojawia się raz smutek, troska, zmartwienie, a innym razem radość. Jest to konieczne. Jeśli człowiek zbyt długo jest szczęśliwy, hardzieje, staje się zarozumiały, pewny siebie. Trudniej mu znieść jakieś niepowodzenie, które nagle zgotuje Fortuna. Dlatego najlepiej dobre chwile przyjmować bez entuzjazmu, ze spokojem - można w ten sposób nieco oszukać Fortunę, która widząc obojętność człowika na szcęście, pozwoli mu trochę dłużej w nim zasmakować.

mam nadzieję, że pomogłam ... :)
14 2 14