Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T22:08:16+01:00
1. O ile pamiętam to Rzym skupiał się głównie na powiększaniu swoich terytoriów,głównie by pokazać jak wspaniałym jest imperium ,ale także dlatego ,że potrzebował coraz większej ilości niewolników.Niestety nie dbano za bardzo o los ani niewolnoków ani chłopów . W Rzymie było pełno ludzi pozbawionych stałych żródeł utrzymania.Niektórzy ludzie z wyższych sfer m.in. bracia : Tyberiusz Grakchus i Gajusz Grakchus zdawali sobie sprawę z zagrożenia jakie niosło za sobą masowe ubożenie chłopów ,postanowili wprowadzić reformy agrarne,miały one:
odebrać część ziem należących do włascicieli ziemskich ,następnie miał powstać fundusz rolny i ziemię mieli otrzymać obywatele nie posiadający gruntów.
Projekty te wzbudziły niezadowolenie wsród bogaczy doszło do zamieszek w których zginął Tyberiusz a potem Gajusz.
Mimo przeszkód reforma była realizowana ,choć na mniejszą skalę ,rozdzielono mniej ziemi.Ponieważ kryzys nie został zażegnany a wręcz pogłębiał się{ było coraz mniej wolnych chłopów} wprowadzono inny rodzaj pomocy : sprzedawano zboże za niską opłatę a póżniej rozdawano za darmo.

2. Zaczęło się najpewniej od tego,że było coraz więcej polityków ,którzy chcieli mieć więcej władzy niż pozostali,jesli do tego umieli przekonywać ludzi do swoich racji ,mieli pieniądze i co najważniejsze swoje wojska to zasady działania republiki zaczynały być fikcją.Przykładem może być tu postać Juliusza Cezara.Przekroczył on ze swoimi legionami rzekę Rubikon i stoczył ciężkie walki ze swoim rywalem Gnejuszem Pompejuszem,pokonał go i sięgnął po włądzę dyktatora ,tytuł ten przysługiwał mu dożywotnio.Po jego śmierci walkę o władzę stoczył Antoniusz i Otawian.Ten ostatni pokonał rywala w bitwie pod Akcjum w 31r.p.n.e i został władcą imperium.Oktawianowi przysługiwał tytuł cesarza,princepsa,prokonsula.Już wtedy ustrój nazywano "komedią republiki"
Pózniej całkowicie zerwano z republikanskim ustrojem za Djoklecjana mamy już doczynienia z dominatem czyli z monarchią absolutną wzorującą się na wschodnich despocjach.
3 5 3