Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-17T17:00:32+01:00
Nie wiem czy oto chodzi, ale napisze xD...;P

Hormony są związkami organicznymi przenoszonymi przez krew do różnych części ciała , gdzie wywierają swoje specyficzne działanie. Zadanie hormonów polega na regulowaniu i koordynowaniu czynności narządów oraz na utrzymaniu stałości składu środowiska wewnętrznego.Pełnią one rolę podobną do układu nerwowego , z którym pozostają w ścisłym związku czynnościowym. Różnica polega na tym ,że regulacja nerwowa jest znacznie szybsza i jest raczej krótkotrwała, natomiast regulacja hormonalna jest wolniejsza i działa dłużej.
Wydzielanie hormonów regulowane jest na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Informacja o poziomie hormonu lub sile wywieranego przezeńefektu jest kierowana zwrotnie do właściwego gruczołu, który reaguje zwiększonym wydzielaniem na obniżony poziom hormonu{lub na osłabienie wywieranego przezeń efektu},a zmniejszeniem wydzielania przy wysokim stężeniu hormonu.Uszkodzenie lub schorzenia gruczołów dokrewnych prowadzić mogą do zaburzeń w produkcji hormonów.
Niektóre substancje mogą zaburzać mechanizmy regulacyjne na poziomie całego organizmu, np. polichlorowane bifenyle, PCB, mylnie rozpoznawane przez receptory estrogenów. Można je zaliczyć do biomimetyków, czyli substancji naśladujących związki naturalne występujące w organizmach żywych, które jednak nie mogą spełniać właściwych funkcji estrogenów.

PS. mam nadzieję, ze sie przydaa xD :P;d
2009-12-17T19:23:48+01:00
Nie jestem pewna czy o to chodzi....................ale napisze =)

Nie można przewidzieć ich działania na układ hormonalny na podstawie samej struktury cząsteczki. Obecnie w USA jest dostępnych na rynku około 70000 syntetycznych związków chemicznych, a rocznie przybywa ich około 1000. Nie można przebadać wpływu wszystkich ich kombinacji.
Efekt kombinacji 2 lub więcej substancji zaburzających działanie hormonów, nawet w niewielkich dawkach, jest o wiele silniejszy niż dla każdego z nich z osobna (np. kombinacja 2 lub 3 pospolitych pestycydów w dawkach obserwowanych w środowisku działa do 1600 razy silniej)