Odpowiedzi

2009-09-12T20:47:52+02:00
Dlaczego i w jaki sposób młodzi ludzie okazują bunt przeciwko światu?

____"Młodość jest ciężka i gorzka, jest niezgodą na świat i niezgodą na siebie, jest od początku zmaganiem się z czułością i cierpieniem" - to słowa Zofii Nałkowskiej, które moim zdaniem doskonałym streszczeniem etapu w życiu zwanego młodością. Młody człowiek niejednokrotnie walczy z całym światem i z samym sobą. Postaram się odpowiedzieć na pytania dlaczego tak się dzieje i jak wygląda to w praktyce.
____Powszechnie wiadomo, że młodzież nie zgadza się ze zdaniem dorosłych. Osoby starsze tłumaczą się doświadczeniem, próbują ustrzec swoje dorastające dzieci przed błędami, jakie sami popełnili. Młodzi jednak twierdzą, że wiedzą lepiej. Mając naście lat zawzięcie bronią swoich - czasami jeszcze infantylnych, czasem bardzo dojrzałych - przekonań. Jeśli się zakochują to "na całe życie". Zawsze druga osoba jest tą jedyną. Jeśli się przyjaźnią to na zawsze. Osoby dojrzałe z kolei traktują ich uczucia jak zwykłe, nic nie znaczące, zauroczenia. W młodym człowieku rodzi się bunt. Jeszcze gorzej jest, kiedy dorośli nie akceptują tego uczucia... Wówczas zdarza się, że nastolatek ucieka z domu, wykrzykując rodzicom, że ich zakazy nic nie dają, że oni nie rozumieją jego uczuć i nic nie wiedzą o jego życiu.
_Dorastający człowiek nie akceptuje zakazów. Często dzieje się tak, że wiele rzeczy robi dla przekory. Nie wolno mu pić? Pije. Przy każdej okazji. Dużo. Jeśli nie pije to tylko dlatego, że sam tak zdecydował, a nie dlatego, że mu nie wolno. Nie wolno palić? Pali, chyba że sam dojdzie do wniosku, że to nie zdrowe. Nie wolno mu brać narkotyków? Bierze, ot tak, dla przekory. Uważa, że sam wie, co dla niego dobre, a co złe i tylko on ma prawo decydować o swoim życiu, sam podejmować decyzje.
_Młodzież często sprzeciwiają się też porządkowi świata, w jakim żyją. Wydaje im się, że dorośli widzą wszystko tylko w dwóch barwach: czarnej albo białej, a przecież istnieje tyle kolorów! Protestują też przeciw obojętności starszych od nich, skupieniu się tylko na pieniądzach, a przecież jest tyle dróg do przebycia, tyle przygód do przeżycia, tyle historii do opowiedzenia, tylu ludzi do poznania! Apelują, napominają, piszą wiersze na ten temat, a są jedynie wyśmiewani. Czyżby obojętność współczesnego świata nie miała granic?
____Młodzi ludzie buntują się, bo chcą pokazać starszym od siebie, że przecież potrafią żyć po swojemu, że potrafią podejmować własne decyzje. Owszem, czasami są one błędne, ale przecież zdobywa się wtedy nowe doświadczenia. Chcą pokazać światu, że nie są już dziećmi, że potrafią racjonalnie myśleć i mają prawo do zrozumienia i miłości. Czyżby wymagali zbyt wiele?
1 1 1
2009-09-12T20:49:20+02:00
Http://www.sciaga.pl/tekst/18745-19-czy_bunt_w_dzisiejszych_czasach_ma_sens