Odpowiedzi

2009-12-17T17:23:32+01:00
Danusia i Jagienka należą do postaci pierwszoplanowych powieści historycznej pt. "Krzyżacy". Obie były córkami rycerzy, półsierotami. Jagienka Zychówna była pietnastoletnią jedynaczką wśród dwóch braci, natomiast Danusia Jurandówna miała dwanaście lat i nie miała rodzeństwa.

Jagienka to energiczna, zwinna i pogodna dziewczyna. Danuśka zaś była powolna. często chodziła zadumana i niezdecydowana.
Pietnastolatka była średniego wzrostu , dobrze zbudowana. Miała szerokie ramiona, czerwone usta i modre oczka. Jej codzienne ubranie stanowił rozpięty na przodzie kożuszek i buty. W niedziele najczęściej ubierała się w odzież z czerwonej tkaniny, czerwone rękawiczki. Na głowie nosiła kapturek, spod którego wystawały dwa warkocze.
Zupełnie inaczej wyglądała Danusia. Była wysoka i szczupła. miała bladą twarz, delikatną cerę i błękitne oczy. Swoje jasne włosy ozdabiała polnymi kwiatami. Jako dwórka księżnej Anny Danuty musiała ładnie wyglądać. Dlategoteż nosiła długie suknie w błękitnym kolorze. Zakładała również długie płaszcze oraz buty sznurowane aż za kostki.
Obie bochaterki odznaczały się elegancją i gracją. Córka Zycha była pracowita i gospodarna. Musiała zajmwać się domem i mlodszym rodzeństwem. Świetnie jeździła konno i potrafiła strzelać z łuku i kuszy. Często wyruszała do lasu, by pomóc Zbyszkowi upolować niedźwiedzia. Umiała też pływać.
Różniła się od niej dwunastoletnia Jurandówna. Była nieśmiała i bojaźliwa. Gdy się wstydziła, chowała się za księżną. Była dziecinna, rozpieszczona i niesamodzielna. Wszędzie wychodziła z innymi dwórkami. Dopiero kiedy Zbyszko był ranny, zrodzia się jej prawdziwa miłość do niego. Starannie i troskliwie się nim opiekowała.

Uważam, że Jagienka i Danusia to dwie pozytywne osobowości. Jednakchciałabym być taka jak Jagienka; pracowita i zaradna.
4 4 4
2009-12-17T17:25:52+01:00
Panna ze Spychowa jest postacią wyrafinowaną, gdyż wychowuje się na książęcym dworze i wszyskich manier nauczyła się od księżnej Anny Danuty, która ją zawsze rozpieszczała, gdyż uważała ją za swoją córkę.

Jagienka jest zupełnym przeciwieństwemDanusi i przykładem dziewczyny wiejskiej. Jest krzepka i dobrze zbudowana. Posiada umiejętności typowo męskie: zna się na gospodarstwie, jeździ konno i dobrze umie polować, czego z pewnością nie potrafi Danusia. gdyby Jurandówna miala okazję nauczyć się tego wszystkiego to i tak nie wykorzystałaby jej, ponieważ nie wypadałoby dwórce. Posiada natomiast umiejętności typowo dziewczęce, pięknie śpiewa i gra na luteńce. Ma anielską urodę i niebiański głosik. Jest zgrabna i szczupła, dzięki czemu dlatego wygląda bardzo delikatnie i kobieco. Ma ruchy pełnie wdzięku i gracji. Jej uroda olśniewa wszystkich rycerzy, których spotyka, jednak czeka na tego jedynego, którym jest Zbyszko z Bogdańca. Panna ze Zgorzelic jest o zdrowej cerze, a jej gracja ukazuje się, gdy jest na dworze u księżnej Aleksandry.
Danusia jest postacią niewinną i subtelną. Bardzo przeżywa, gdy Zbyszko ma być ścięty i za wszelką cenę chce mu ocalić życie. Kieruje się miłością i dobrocią do ludzi, Jest spokojna i słaba psychicznie. Nigdy nie ma swojego zdania i dlatego łatwo poddaje się przeciwnościom losu. Jagienka jest za to energiczna i uparcie dązy do celu.

Zychówna, podobnie jak Danusia, kieruje się miłością i dobrocią, a nie zazdrością ani chęcią zemsty dlatego, że jej miłość do Zbyszka nie jest zauważana. dziewczyna ta cierpliwie czeka, aż zostanie dostrzeżona przez Zbyszka w jego życiu. Bezinteresownie przystaraja trumnę swojej konkurentki Danusi i pomaga Zbyszkowi w każdej sytuacji, gdy jest to możliwe, ponieważ chce zdoby jego względy. Doskonale sprawdza się także w roli żonyi matki. Danusia pewnie też dobrze wypełniałaby tą funkcję, gdyby nie umrała wycięczona psychicznie przez rycerzy z Zakonu.
Obie bohaterki są postaciami pozytywnymi, jednak bardzo róznią się od siebie, a łączy je tylko miłość do Zbyszka. Jagienka to zaradna, silna i wytrzymała kobieta radząca sobie z przeciwnościami losu. danusia natomiast jest grzeczną panną z dobrego domu, którą zawsze się opiekowano. Nigdy nie musiała się o nic martwić i chyba dlatego umarła przez Krzyżaków. Sądzę, iż w obecnych czasach z pewnością lepiej poradziłaby sobie Jagienka, gdyż jest zaradniejsza i konsekwentnie dąży do celu.


oto stronka : http://www.sciaga.pl/tekst/32544-33-charakterystyka_porownawcza_danusi_z_jagienka
2 3 2