Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-17T17:32:34+01:00
Krew matki i płodu nie miesza się, ale do krwi płodu mogą się przedostać dzięki łożysku składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, wirusy, składniki antybiotyków.
W łożysku następuje wymiana gazowa, usuwanie mocznika z płodu, dostarczanie substancji energetycznych oraz budulcowych dla płodu. Reakcje te zachodzą na drodze osmozy. Łożysko jest nie tylko osłoną mechaniczną płodu (zarodka), lecz także biologiczną. Jest wydalane w trzecim okresie porodu.
Łożysko jest również gruczołem wewnętrznego wydzielania. Wytwarza gonadotropinę kosmówkową, laktogen łożyskowy, relaksynę, progesteron i estrogeny: estron (E1), estradiol (E2), estriol (E3) – wytwarzane w łożysku w syncytiotrofoblaście i estetrol (E4) – wytwarzany w wątrobie płodu. Dzięki obecności enzymów zachodzi w łożysku przemiana hormonów steroidowych. Łożysko stanowi naturalną barierę immunologiczną, dzięki której organizm matki wykazuje wybiórczą tolerancję na antygenowo często obcy organizm płodu.
20 3 20
2009-12-17T17:36:50+01:00
Zasadniczą funkcją łożyska jest wymiana gazów( tlenu i dwutlenku węgla), produktów energetycznych, budulcowych oraz ich metabolitów między krwią matki a płodu.Przez łożysko w ciągu jednej sekundy przepływa 8,3mL krwi matki i 6,6mL krwi płodu Łożysko wydziela także estrogeny- estriol,estronu i estradiol. Pod wpływem tych hormonów zwiększa się masa mięśniowa macicy oraz jej pobudliwość, ma także działanie antagonistyczne do progesteronu powodując, że mięsień ten zaczyna kurczyć się pod wpływem krążącej we krwi oksytocyny. Łożysko wytwarza również hormony białkowe: Gonadotropinę kosmówkową (hCG). Jej największe stężenie przypada na 8 tydzień ciąży a w następnych tygodniach zaczyna się zmniejszać.
17 4 17