Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-17T18:06:12+01:00
Śpiewanie kolęd:

Kolęda – pieśń bożonarodzeniowa (nawiązująca do Bożego Narodzenia), utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to Zdrów bądź królu anielski z 1424 r. Najsłynniejszą kolędą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła ks. Józef Mohr oraz jego organista Franz Gruber.

Śpiewamy kolędy od setek lat i jest to obyczaj znany każdemu wierzącemu chrześcijanowi, wiele osób uwielbia je śpiewać. Zwykliśmy śpiweać razem, po kilka osób, bo mało kto śpiewa kolędy sam (jedynie samotni ludzie).