Odpowiedzi

2009-12-18T13:43:07+01:00
Taka sytuacja miała miejsce w Australii kiedy dotrały tam dzikie psy dingo. Zajęły one tę samą niszę ekologiczną, co zamieszkujące kontynent wilki workowate. Na skutek konkurencji silniejszy i bardziej inteligentny dingo wyprał wilka workowatego, doprowadzając do jego wyginięcia.

Drugi przypadek jest w wypadku dwóch gatunków jeszczurek: zwinki i żyworódki. Żywią się one tym samym pokarmem ale zajmują różne siedliska. Zwinka jest większa i silniejsza, dlatego zajmuje słoneczne łaki i leśne polany, które są najlepszymi siedliskami dla zwierzęcia zmiennocieplnego. Jaszczurka żyworodna musiała jej ustąpić i przystosowała się do życia w wilgotnych, cienistych lasach.
7 3 7
2009-12-18T16:12:38+01:00
Zwierzęta:
1. W Afryce: antylopy gnu i zebry oraz żyrafy. Zajęły one tę samą niszę ekologiczną. Na skutek konkurencji licznie umierają i zabijają je lwy, ale te organizmy potrzebują podobnych warunków klimatycznych i wody i traw (Żywią się one tym samym pokarmem). Antylopy są zwinne, zebry biało-czarne,a żyrafy żółte w brązowe plamy. Są podobnej wielkości.

2. Wróbel domowy i mazurek. Te ptaki są tak podobne, że trudno je rozróżnić. Zajmują one także tą samą niszę ekologiczną. Żywią się one tym samym pokarmem, czyli ziarnem (przede wszystkim). Występują zawsze tam gdzie ludzie.

Rośliny:
1. Buk i dąb. Te same siedliska i nisze ekologiczne, bo potrzebują tego samego klimatu i wody w takich samych ilościach oraz takiej samej gleby. To drzewa liściaste.

2. Sosna i kosodrzewina. Sosna ogólnie jest drzewem o dużej tolerancji ekologicznej i występuje wszędzie, ale w górach występuje na tym obszarze co kosodrzewina, więc też mają taką samą niszę ekologiczną. ;)

mam nadzieje, że pomogłam ;)) ;*
10 4 10