Odpowiedzi

2009-12-17T19:06:45+01:00
Fortes Fortuna Adiuvat, czyli ?Śmiałym szczęście sprzyja.? to słowa wypowiedziane przez Terencjusza, rzymskiego pisarza epoki starożytnej. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy są one prawdziwe. Nikt nie jest w stanie zadecydować o swoim szczęściu. Są ludzie skryci, wstydliwi i spokojni, którzy wolą pozostać z boku, poczekać na rozwój wydarzeń. Szczęście ma dla nich mniejsze znaczenie niż dla tych śmiałych, którzy przy byle okazji rzucają się bez przygotowania w nurt wydarzeń, starając się wywrzeć na nie jakiś wpływ. Ci pierwsi są mniej podatni na działanie szczęścia, czy też pecha. Przez to jednak nie osiągają w życiu wiele. Nie spełniają swoich marzeń, celów, pragnień. Umierają w samotności, zapomnieni przez innych. Śmiali natomiast, wiele w życiu ryzykują. Czasem się to nie opłaca ? giną oni tragiczną śmiercią lub wychodzą na całkowitych głupków i są odrzucani przez większość społeczeństwa. Jednak w większości przypadków sprawdza się stwierdzenie ?Nie taki diabeł straszny, jak go malują.? ? zazwyczaj po jakimś śmiałym kroku, z początku wydającym się całkowicie bezsensownym i głupim, wszystko zaczyna się wydawać prostsze i łatwiejsze. Znika lęk i strach, a człowiek zaczyna się ?spełniać?. I to właśnie jest to szczęście. Szczęściem jest posiadanie siły, pozwalającej na przełamanie strachu i postawienie pierwszego kroku.
W literaturze i filmach, wszystkim ?śmiałym? bohaterom sprzyja los (pomijając komedie). Jeżeli nawet przez większą część opowieści niezliczone przeszkody stają im na drodze, w ostateczności wychodzą na swoje, ratują świat czy zdobywają serce swojej wybranki. I żyją długo i szczęśliwie. Przykładem może być Frodo z Trylogii J. R. R. Tolkiena, który nie poddaje się i wykonuje swoją misję do końca, w końcu zbawiając świat i pokonując zło. Jeden uśmiech losu mniej, a wszystko potoczyłoby się inaczej. Innym przykładem może być śmiała postawa Maximusa z filmu ?Gladiator?. Bohater nie boi się otwarcie sprzeciwić Cezarowi. Swoją śmiałość przypłaca życiem, ale mimo to zostaje okrzyknięty bohaterem i zbawcą Rzymu.
W większości filmów i książek wszystko jest jednak robione pod publikę. Bo kto by chciał śledzić przygody śmiałka, który zaraz po rozkręceniu się akcji umiera? Który nie osiąga zamierzonego celu, ponosi klęskę? W takich dziełach, można mówić o szczęściu sprzyjającym bohaterom.
Podsumowując ? śmiali ludzie osiągają w życiu więcej, są szczęśliwsi, bo nawet jeżeli nie udało im się do końca spełnić swoich marzeń, wiedzą, że próbowali i zrobili wszystko co się dało. Ludzie nieśmiali całe życie mogą żałować, że nie odważyli się nawet spróbować, że nie postawili tego pierwszego, najtrudniejszego kroku. Śmiałość jest cechą ważną i przydatną, ale kierowanie się w życiu tylko nią i liczeniem na szczęście, jest całkowitą głupotą.

Proszę bardzo !
Powodzenia =)
8 3 8