Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-17T20:17:22+01:00
Zrodlo: http://wyborcza.pl/1,75248,7375587,Polski_przemysl_na_duzym_plusie.html
Polski przemysł na dużym plusie
2009-12-17

W listopadzie produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,8 proc. To doskonale rokuje naszemu wzrostowi PKB w IV kwartale
Wzrosła produkcja przemysłowa

Sygnały, że wyniki produkcji przemysłowej będą w końcówce roku bardzo dobre nasilały się od dłuższego czasu. Ale nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, ze wzrost od razu będzie prawie dwucyfrowy.

Najnowsze dane GUS były lepsze od oczekiwań ekonomistów, choć te w ostatnim czasie były cały czas rewidowane w górę. Średnia prognoz rynkowych wyniosła około 6,5 proc.
Gdy dane o produkcji zostały opublikowane od razu przełożyło się to na wzrost notowań złotego o 0,2 proc. - euro tuż po godzinie 14-ej kosztowało 4,1971 zł, wobec 4,2055 przed publikacją danych.

To świetny prognostyk wyników całej gospodarki w końcówce roku. Jeszcze zanim dane o produkcji były znane ekonomiści oczekiwali, że wzrost PKB w IV kwartale wyniesie przynajmniej 2,5 proc., niektórzy przepowiadali nawet przeszło 3 proc. Teraz zastanawiają się nad aktualizacją swoich prognoz.

Komentarz:
W ciagle pogorszajacym sie stanie gieldy swiatowej kazdy wzorst akcjii gieldowych jest zadowalajacy, a wzost Produktu Krajowego Brutto to juz niemal pelen sukces. Polska od poczatku kryzysu byla w czolowce panstw europejskich najelspiej radzacych sobie z kryzysem, a taki wzorst PKB jest tym barzdeij korzystny dla anszego kraju. Byc moze taki dobry stan poskeij gospodarki an tle Europy moze spowodowac, ze w Polsce anstapi wzrost eksportu twarow i moze to oznazcac, ze Polska w przyszlosci stanie sie ejdnym z liderow gospodarczych. Byloby to spelnienie obietnic przdwyborczych Donalda Tuska o cudzie gospodarczym w Polsce, chco jak powszechnie wiadomo to rzad ponosi jedynie czesciowo zaslugi za ten stan gospdarki, gdyz tak naprawde sukces odnosza polscy przedisibiortcy, ktorym po prostu "dobrze sie wiedzie".
1 5 1