-Napisz list do koleżanki i przeproś ją ze tak dawno nie pisalas i powiedz dlaczego.
-Napisz o okolicznościach poznania jakiejś nowej osoby.
-Napisz dlaczego ta osoba wywarła na Tobie tak duże wrazenie.
-Poproś o odpowiedz na Twoj list i zapytaj sie co słychac u osoby do ktorej piszesz .

3

Odpowiedzi

2009-12-17T19:46:52+01:00
Gorzów WLKP17.12.09r
Cześć Kasiu!
Przepraszam Cię, że tak dawno nie pisałam, ale wyjechałam na wakacje nad morze. Poznałam tam taką fajną dziewczynę, która miała na imię Zosia.Chodziłyśmy do kina i na spacery po plaży bardzo ją polubiłam, zaimponowała mi tym że zna bardzo dużo języków obcych.A co tam u ciebie słychać? Jak będziesz miała czas to mi odpisz pozdrawiam pa.
Kasia Sroka
2 1 2
2009-12-17T19:54:37+01:00
Dear (imię koleżanki),
Thanks for your last letter. Sorry I haven't written to you for so long, but I was really busy with my new boyfriend, Daniel.
I met him last time I was in shopping centre with my friend, Karolina. I was in shop with toys and I bought a teddy bear for my sister's birthday. I looked on the shelf and I saw very beautiful teddy. It was big and really cute. I wanted to catch it, but he did it first. I told him that I want it and he said "I know, but you're much prettier than it, so why do you want to buy it? I'm Daniel." and we started to talk and this is how we met.
I like him so much, because he's funny, smart and I like talking with him.
Write me soon and tell me all your news.
Love,
(Twoje imię)
1 1 1
2009-12-17T20:41:43+01:00
Po angielsku

Hi Anne!

Thanks for your letter which I received from you a month ago. Sorry that I wrote earlier but did not did not have time, I was very busy in school. Recently I was at the birthday party colleague, and there I met a handsome boy once came to me in the eye and apparently no me also because of his birthday, we played together all night. Piotr is not like most boys, therefore, drew my attention. We exchanged a phone no and now we meet. If you find a moment of time is, of course, please please reply and write what I hear from you as there Ania and Tom continue to be together? Again, sorry for the silence, and promises of this can not happen again.

Kasia


po polsku

Cześć Ania!!

Dziękuje za list który od Ciebie otrzymałam miesiąc temu. Przepraszam że nie napisałam wcześniej ale nie miałam czasu, byłam bardzo zajęta w szkole. Ostatnio byłam na imprezie urodzinowej u koleżanki i tam poznałam pewnego przystojnego chłopaka od razu wpadł mi w oko no i najwidoczniej ja jemu tez bo na urodzinach bawiliśmy się razem całą noc. Piotrek nie jest taki jak większość chłopców dlatego zwrócił moja uwagę. Wymieniliśmy się telefonami no i teraz się spotykamy . Jeśli znajdziesz chwilkę czasu to proszę odpisz i oczywiście napisz co tam słychać u Ciebie jak Tam Ania i Tomek dalej są razem? Jeszcze raz przepraszam za milczenie i obiecuje ze to już się nie powtórzy.

Kasia
1 5 1