1.Oceń wielkość zniszczeń po I wojnie światowej na ziemiach II Rzeczpospolitej.
2.Przedstaw działania rządu W.Grabskiego, które pozwoliły ustabilizować finnse państwa.
3.Omów przyczyny decyzji o budowie portu w Gdyni.
4. Wyjaśnij jaki wpływ na rolnictwo miał wielki kryzys.
5.Wyjaśnij dlaczego COP został umiejscowiony w widłach Wisły i Sanu.
6.Wybierz najważniejsze Twoim zdaniem osiągnięcia gospodarcze II Rzeczpospolitej i uzasadnij swój wybór.
7.Opisz osiągnięcia kulturalne i naukowe Polski w okresie dwudziestolecia.

1

Odpowiedzi

2009-12-18T23:28:16+01:00
1. W latach I wojny światowej przez ziemie polskie przebiegała linia frontu. Walczący ze sobą zaborcy nie przejmowali się zniszczeniami. Rosjanie zdemontowali czesc maszyn polskich podczas wycofywania się na wschod. Niemcy prowadzili gospodarke rabunkowa na zdobytych ziemiach. Ogromne zniszczenia przyniosla takze wojna polsko-bolszewicka.
2. W 1923 r. GRabski zostal premierem nowego rzadu i ministrem skarbu. Dzięki niemu niewielkie dochody panstwa powiększono poprzez wprowadzenie podatku majatkowego dla najbogatszych. Dodatkowo zmniejszono wydatki na administrację oraz obnizono kurs walut. W 1924 sytuacja sie ustabilizowala i wprowadzono do uzytku nowe pieniadze-zlote polskie. Złoty stal sie stabilna waluta, co sprzyjalo rozwojowi gospodarki.
3. Dostep do portow dawal mozliwosc importu i eksportu droga morska, a wiec byl niezbednym elementem rozwoju polskiej gospodarki. Z powodu wrogiego nastawienia proniemieckich wladz gdanskich korzystanie z portu w Wolnym Miescie Gdansk bylo utrudnione. W tej sytuacji 10 lutego 1920r. sejm zdecydowal o budowie portu w Gdyni.
4. W POlsce gwaltownie spadaly ceny artykulow rolnych. Kryzys najdotkliwiej uderzyl w najbiedniejszych mieszkancow wsi. Chlopi byli zmuszani sprzedawac prawie cale plony, aby moc kupic niezbedne artykuly przemylowe. Wsrod chlopow bezrolnych zapanowal zas glod. Dopiero w 1935r. wzrost cen zboza na swiatowych rynkach przyniosl poprawe w polskim rolnictwie.
5. COP zlokalizowano w widłach Wisly i Sanu ze względow strategicznych. Oddalony byl zarowno od granicy z NIemcami, jak i z ZSRR.
6. Do najważniejszych osiągnieć gospodarczych II Rzeczpospolitej należą m. in. Polskie Koleje Państwowe. Były one wzorem punktualnosci i szybkiej komunikacji pasazerskiej. Warto rowniez wymienic port w Gdyni. BYł on największym portem na Bałtyku. LIczba polskich statkow handlowych z 3 w 1922r. wzrosla do 116 w 1938r. W Rzeszynie zaś zbudowano najwyższy wówczas na świecie maszt nadawczy radiostacji, a liczba odbiornikow radiowych w Polsce osiagnela w 1938r. juz 1 mln.
7. Polscy uczeni odnosili znaczace sukcesy w dziedzinach nauki. Filozofowie T. Kotarbiński i W. Tatarkiewicz oraz socjolog F. Znaniecki swoimi osiagnieciami rozslawili Polskę w nauce swiatowej. W Europie ceniona byla takze lwowska szkola matematyki S.Banacha, H. Steinhausa i W. Sierpinskiego. Geograf E. Romer stworzyl mapy i atlasy. Duze znaczenie mialy takze badania nad zwiazkami azotu prowadzone przez I. Mościckiego. W POlsce rozwijala sie tez literatura i sztuka. Zyli i kontunowali swoja tworczosc tacy pisarze, jak W. Reymont, S. Żeromski czy L. Staff. Dużą popularnoscia cieszyla sie tworczosc J. Tuwima oraz B. Leśmiana. POwstawaly liczne awangardowe ugrupowania poetyckie. W muzyce sukcesy odnosil K. szymanowski, tworca slynnych koncertow skrzypcowych. Wystawiano w teatrach przedstawienia, w ktorych grali wybitni aktorzy m.in. Stefan Jaracz. Rozwinela sie takze polska kinematografia. W rolach komediowych grał doskonaly aktor Eugeniusz Bodo. Swiatowa slawe zdobyla w Hollywood aktorka pochodzaca z POlski- POla Negri.
6 4 6