Odpowiedzi

2009-12-17T22:21:28+01:00
Opowieść

Po drugiej wojnie światowej w zaborze rosyjskim była pewna szkoła. Chodziła do niej polska młodzież. Nie mogli mówić w swoim języku, nie mogli mówić o swojej ojczyźnie. Wśród nich był Marcin. Był to chłopak inteligentny i mądry. Z początku poddawał się rusyfikacji jak inni.
Pewnego dnia w szkole nauczyciel kazał uczniom recytować dowolne wiersze. Jeden z uczniów postanowił przedstawić zakazany utwór- Redutę Ordona. Jest to bardzo patriotyczny wiersz, mówiący o walkach polsko-ruskich. Wszyscy siedzieli w skupieniu i z uwagą słuchali słów. Nauczyciel- Polak, nie kazał mu przestać. Zerkał tylko nerwowo w stronę drzwi. Utwór bardzo poruszył słuchaczy. Nie którzy mieli łzy w oczach. I właśnie wtedy postanowili że muszą coś z tym zrobić. Nie dadzą z siebie zrobić Rosjan. Są Polakami.
Założyli tajne stowarzyszenie. Spotykali się aby czytać polską literaturę. Między sobą mówili po polsku, mimo iż było to kategorycznie zabronione. Postawili sprzeciw rusywikacji. Starania nauczycieli poszły na marne. Chodźby nie wiem co robili, w głębi duszy pozostaną Polakami.