Odpowiedzi

2009-09-13T21:57:05+02:00
Konsumpcjonizm polega na nieusprawiedliwionym i nadmiernym zużywaniu różnych dóbr i usług.
Jest to zjawisko godne potępienia, gdyż w dzisiejszym świecie wiele ludzi cierpi na niedostatek n.p. jedzenia, czy też wody pitnej, gdy inni w tym czasie marnują jedzenia, czy też bezsensownie zużywają wodę.
Marnowanie dóbr naturalnych (wody, czy też gazu) jest szczególnie negatywnym zjawiskiem, gdyż one się kiedyś skończą, a tylko od nas zależy kiedy, dlatego powinno się z nich korzystać z rozwagą.
Wielu ludzi uważa nadmierny konsumpcjonizm za wyznacznik wysokiego standardu życia. Dzięki takiej postawie społeczeństwo staje się płytkie - najlepszym przykładem jest "nowa rozrywka Polaków" - niedzielne zakupy całą rodziną. Nieważne, czy mają odpowiednią ilość gotówki, czy też nie, muszą kupować. Dla wielu kobiet zakupy stały się sensem życia - stąd nowe uzależnienie zwane zakupoholizmem.
Nadmiernie konsumując niszczymy nie tylko środowisko naturalne, lecz także nasze kontakty międzyludzkie i przede wszystkim naszą asertywność. Dlatego konsumpcjonizm, choć jest nie do uniknięcia, jest zjawiskiem godnym potępienia.
2 5 2