Odpowiedzi

2009-12-18T12:24:41+01:00
A)Trawienie jest to rozkład pokarmów na związki proste.Odbywa sie pod wpływem soków trawiennych.One rozkładaja pokarm na takie związki które organizm może przyswoić.
b)W jelicie odbywa się końcowy proces formowania kału.
Żoładek rozdrabnia pokarm.
7 4 7
  • Użytkownik Zadane
2009-12-18T12:55:45+01:00
TRAWIENIE- proces rozkładu złożonych związków pokarmowych(białek,cukrów, lipidów) na proste. Proces ten zachodzi u heterotrofów i ma na celu sprowadzić pokarm do takiej postaci, by był on przyswajalny przez komórki.
Rodzaje trawienia:
- wewnątrzkomórkowe-zachodzi na terenie wodniczek pokarmowych w cytoplazmie pierwotniaków, gąbek a także jako jeden z etapów trawienia u jamochłonów;
- zewnątrzkomórkowe- odbywa się w specjalnie wydzielonych przestrzeniach, do których uwalniane są soki trawienne zawierające enzymy hydrolityczne;
-pozajelitowe- zachodzi w wypadku, gdy zwierzę oblewa sokami trawiennymi swoją ofiarę, a następnie wsysa strawiony pokarm(np. pająki)
Można tez rozróżnić trawienie mechaniczne- obróbka pokarmu polegająca na jego rozdrobnieniu np. przy udziale odnóży gębowych, tarki, zębów, gastrolitów oraz trawienie chemiczne, tj. obróbkę enzymatyczną z udziałem hydrolaz. Enzymy trawiące białka to np. pepsyna, trypsyna, aminopeptydazy, trawiące cukry to m.in amylaza, maltaza, laktoza, a tłuszcze- lipaza. Produkty trawienia dostają się do krwi i za jej pośrednictwem trafiają do komórek, gdzie mogą być spożytkowane jako zródło budulca lub energii.

4 3 4