Odpowiedzi

2009-12-18T14:34:40+01:00
Książka pt''Latarnik'' jest jednym z głównych dzieł autora Henryka Sienkiewicza. Autor noweli chcę przybliżyć nam moim zdaniem jak ciężka i odpowiedzialna jest praca latarnika,który musi być czujny tak naprawdę o każdej godzinie,zwłaszcza w nocy. Sienkiewicz w swojej noweli opisuje nam życie jednego z bohaterów którym jest Józef Skawiński. Skawiński jest człowiekiem,który w ciągu swojego życia doświadczył wielu przykrych a może i nawet dramatycznych zdarzeń. Skawiński został tak naprawdę latarnikiem dzięki temu ,że w miejscowej latarni w Aspinwall została zwolniona posada latarnika nie wiadomo z jakiego powodu. Główny bohater postanowił więc podjąć się próby nowego wyzwania. Praca wydawała się z początku bardzo nudna i męcząca,jednak tak jak wspomniałam wymaga ona dużej czujności,jak również orientacji. Bohater każdego dnia nie miał chwili nawet na odpoczynek chyba,że w dzień kiedy nie miał tak dużo obowiązków co jednak nawet nie było czasami możliwe. Praca do Skawińskiego była całkiem nowym odkryciem odnalazł swój spokój na wyspie i cieszył się każdą wspaniała chwilką i każdym dniem który upływał w wolnym tępię. Jednak pewnego dnia dostał on dostawę z zapasami żywności,czy wody i całkiem nie znaną mu książkę,która zaczął czytać i zrobiła na nim duże wrażenie. Zafascynowany bardzo ciekawą książka pewnego dnia zapomniał o swoich obowiązkach,które powinien wypełniać do końca a dopiero później zając się przyjemnościami. Tego właśnie dnia zapomniał o zapaleniu latarni i przepływający statek rozbił się na mieliźnie. Oczywistą rzeczą jest to iż po takim zdarzeniu natychmiast został zwolniony z pracy. Skawińskie tak naprawdę szukał nowych dla siebie wyzwań. Sienkiewicz w swojej noweli opisuje nam tułaczkę po świecie głównego bohatera swojego dzieła. Uważam,że lektura ta jest bardzo ciekawa i interesująca jak również może nas nauczyć odpowiedzialności za to co robimy jak również wielu nowych rzeczy które warte są uwagi.
Myślę, że ta lektura jest warta polecenia wszystkim, i warto zachęcić inne osoby do przeczytania tej noweli. Mi osobiście bardzo się podobała.
jakim cudem znasz imie latarnikaXDD nigdzie w ksiazce to nie jest podane
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-18T14:36:26+01:00
Utwór Henryka Sienkiewicza Pt. Latarnik jest chyba najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł autora. Lektura opowiada o losach tułającego się po świecie, z bagażem doświadczeń Józefa Skawińskiego. On jest właśnie tytułowym latarnikiem, który po udziale w wielu wojnach, posiada honorowe odznaczenia, jako wieczny pechowiec, który chciał tylko znaleźć miejsce, w którym mógłby zaznać spokoju.
Skawiński jest to główny bohater noweli, człowieki który tułał się po świecie nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca., próbował podjąć się prawie każdej pracy, jednak zawsze ogień czy tez inne żywioły niszczyły to co zaczął. Bohater był weteranem wielu wojen przez co zdobył mnóstwo odznaczeń. Był pechowcem który jedynie czego pragnął to zaznać spokoju. Wyjątkowo los zaprowadził go w miejsce gdzie dostał posadę latarnika, przykładał się do pracy oraz cieszył, że w końcu mógł zaznać odrobiny spokoju. Cały czas Wierzył, iż jest to miejsce jego pobytu aż do wiecznego spoczynku. Do czasu gdy dostał przesyłkę z jedzeniem i książką Adama Mickiewicza Pt. Pan Tadeusz. Ze łzami w oczach zaczął czytać. przy czym wspominał ojczyznę , przypomniał sobie kim tak naprawdę jest i gdzie jest jego miejsce. Przez to wszytko nie wykonał swoich obowiązków i naraził życie wielu osób. Starzec został zwolniony z pracy i skazany na dalszą tułaczkę.
Utwór jest bardzo wciągający, Sienkiewicz potrafił przedstawić przeżycia wewnętrzne bohatera w taki sposób, że czyta się je z przejęciem. Jednak najbardziej podobały mi się elementy odwołujące się do romantyzmu. Tekst był bardzo obszerny co niektórych może zniechęcać do przeczytania, jednak tych najbardziej zainteresowanych losami głównego bohatera będzie to tylko zachęcało. Nowela zasługuje na wyróżnienie, ponieważ pokazuje prawdziwą miłość do ojczyzny oraz uzmysławia piękno literatury. Myślę, że każdy kto jest patriotom powinien zapoznać się z treścią utworu, ponieważ ona ukaże człowiekowi prawdziwa nostalgię oraz problematykę emigracji.
8 2 8