Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T15:34:58+01:00
Werter jest tytułowym bohaterem utworu Johanna Wolfganga Goethego pt. 'Cierpienia młodego Wertera'. Dzieje bohatera przedstawione są czytelnikowi w listach pisanych przez Wertera do swego przyjaciela i powiernika, Wilhelma.
Werter był człowiekiem młosym. W treści lektury nie mamy wielu informacji na temat jego wyglądu. Dowiadujemy się tylko, że charakterystycznym ubiorem Wertera był błękitny frak oraz żółta kamizelka. W taki strój był ubrany między innymi w chwili samobójczej śmierci.
Werter bardzo łatwo nawiązywał kontakty z ludźmi. Już kilka dni po przybyciu do Wohlheim znała go miejscowa ludność. Werter nie wywyższał się ponad prostych ludzi, nie oddalał się od nich i pozostawał skromny, czym szybko zyskał sobie ich sympatię. Co więcej, Werter bardzo lubił dzieci. Przejął go los dzieci kobiety, której mąż wyjechał do Szwajcarii. Często bywałw jej domu i spędzał z dziećmi dużo czasu.
Werter był człowiekiem uczciwym i zdolnym do samokrytyki. Po romansie, który był powodem jego wyjazdu, zastanawiał się, kto naprawdę zawinił. Nie starał się siebie usprawiedliwiać.
Kolejną istotną cechą bohatera było umiłowanie do piękna natury. W jednym z listów pisał, że natura "(...) kryje największe skarby i ona sama wydaje największe skarby największych mistrzów." W Werterze mieszkała dusza artysty, przez co wiele zdarzeń wywierało na nim ogromne wrażenie. Tak właśnie było w chwili, gdy zobaczył chłopca opiekującego sie swym młodszym bratem. Co wiecej, bohatera fascynowała twórczość Homera. Jak pisał "tylko kołysanka zda mi się, a znalazłem ich pod dostatkiem w moim Homerze".
Ponadto, Werter był osobą niezwykle uczuciową. W momencie, kiedy zakochał się w Lotcie oddał się temu uczuciu w pełni. Choć Lotta była narzeczoną Alberta, bohater nie tracił nadziei na to, żę ukochana odwzajemni jego uczucie. W rezultacie miłość ta doprowadziła Wertera do samobójstwa.
Uważam, że Werter jest bohaterem pozytywnym, lecz dosyć tkliwym jak na mężczyznę. Zauważamy w nim wiele cech takich jak zamiłowanie do piękna przyrody, czy miłość do dzieci, które niewątpliwie poruszają serca ludzi.
4 5 4