Odpowiedzi

2009-12-18T15:45:57+01:00
Np. małą zlewkę napełnioną niewielką ilością substancją włożyć do większej zlewki w której na dnie jest ok. 1cm wody i przykryć jeśli substancja jest higroskopijna to po kilku (kilkunastu) godzinach będzie widać efekt tzn. rozpływanie się substancji; można też zważyć małą zlewkę z substancją i po kliku godzinach sprawdzić czy masa uległa zmianie - jeśli się zwiększyła to subst. jest higroskopijna .
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T15:49:43+01:00
Aby sprawdzić, czy dana substancja jest higroskopijna (np. wodorotlenek sodu ) należy:
Dotychczas zamknięty wodorotlenek ( ciało stałe, barwy białej o matowym, białym kolorze ), w szczelnym pudełku, wyłożyć na szkiełko. Odczekać ok. 5 minut. Dotychczasowy wodorotlenek, który był matowy, przybierze b. wyraźnego połysku. Oznacza to, że jest higroskopijny.

W skrócie i ogólnie: zamknięte substancje ( jeżeli chodzi o ciała stałe ), wyłożyć na szkiełko, aby miały kontakt z powietrzem - po kilku minutach nabiorą połysku.
Natomiast jeżeli chodzi o ciecze: zamknięte substancje otworzyć, tak aby miały kontakt z powietrzem, jeżeli są higroskopijne, to po kilku minutach zwiększy się ich ilość.
4 4 4