Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-18T16:11:32+01:00
Kiedy wojska niemieckie poniosły klęskę pod Stalingradem, Komenda Sił Zbrojnych w Kraju postanowiła nasilic akcje dywersyjne. Kierownictwo Szarych Szeregów utworzyło Grupy Szturmowe. W noc sylwestrową z 1942 na 1943rok Rudy i Zośka biorą udział w pierwszej akcji: wysadzaniu niemieckich pociągów wiozących sprzęt wojenny na front w Rosji. Bywały dni, kiedy bohaterowie ocierali sie o wielkie niebezpieczeństwo. w jednej z łapanek zostaje zatrzymany Alek, ale udaje mu się uciec z jadącego samochodu. W tym samym dniu Rudy unika aresztowania, zjeżdżając po linie z okna na tyłach domu. Chłopcy z "Buków" ogromną wagę przywiązywali do samodoskonalenia. pracy nad sobą. Dużo mówi się o moralności w walce, o tym że nie można dopuścic, aby za sprawą wojny stac się równie okrutnym jak okupanci. Byc może dlatego Alek nie potrafi pogodzic się z koniecznością zabijania Niemców. Ten problem zbudzył jego wewnętrzny spokój. W jednej z akcji Rudy zostane ranny, na szczęście rana nie jest groźna.

(ogólnie wątek jest w tym że Alek ucieka z tego ich wozu)
7 3 7
2009-12-18T16:13:54+01:00
1. Akcja fotograficzna (Alek)-polegała na wybijaniu szyb zakładów fotograficznych ,w których właściciele umieszczali na wystawach fotografie żołnierzy w niemieckich mundurach
2.Akcja kinowa (Rudy)-miała na celu zniechecenie mieszkańców stolicy do chodzenia do kin , gdyz wyswietlano w nich filmy sławiące potęgę i sukcesy niemców na różnych frontach .Chłopcy wypisywalia hasła:,,tylko świnie siedzą w kinie" , przeprowadzono akcje gazowania sal.
16 3 16
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T16:29:34+01:00
Akcja pod Arsenałem miała na celu odbicie rudego z rak gestapowców. Odbywała się 26marca 1943r. Akcja rozgrywała się w rejonie ulic Bielańskiej i Długiej. Dowódcą akcji był Orsza.
Na początku rozstawiono dwa oddziały z granatami, pistoletami, a jeden z butlami napełnionymi benzyna. Na centralnym miejscu dowodzący trzyma bron w reku. Orsza przykłada gwizdek do ust i krótkim zrozumiałym tylko dla zainteresowanych sygnałem, daje oczekiwany znak. Znienacka przejeżdża patrol niemieckiej żandarmerii. Na szczęście nic nie zauważyli. Nagle ukazuje się charakterystyczne duże niemieckie auto więzienne. W ostatniej chwili z bramy najbliższego domu wychodzi granatowy policjant. Widzi pistolet w reku jednego z ludzi. Hitlerowiec zaczyna gmerać kolo karabiny rewolweru. Zośka krzyczy: Precz stad,, odejdź jeśli czy życie mile,,. Policjant wyciąga jednak pistolet i kieruje go w kierunku Zośki. Niespodziewanie Zośka strzela do hitlerowca, który pada zabity na jezdnie. W tej samej sekundzie zbliża się do Placu Teatralnego więźniarka niemiecka, która niespodzianie skręca w lewo w ulice Długa. Szofer musiał najwyraźniej coś zrozumieć. Jednak za późno. Młodzi ludzie wyskakują przed auto, które podpalają. Z płomieni szoferki wyskakują dwóch gestapowców. Jakiś oficer SS biegnie w kierunku oddziałów granicznych Alka. Wyciąga pistolet i krzyczy coś po niemiecku. Alek ze spokojem bierze go na cel i strzela. Po paru minutach na jezdni leżą trzy postacie niemieckie. Tylko jeden gestapowiec strzela dokładnie. Mijają bezcenne sekundy Nagle Zośka krzyczy-naprzód! Wyskakują za nim jego towarzysze. Gestapowiec dopada Zośkę jednak mu się zacina sten. Zośka wyrywa mu pistolet. Inni strzelają w biegu. Alek otwiera drzwi więźniom, którzy wyrywają się gwałtownie ku wyjściu gniotąc pól przytomnego młodego człowieka. Nagle na czworakach ukazuje się Rudy.
Od razu porwano go na ramiona i zanieśli go jęczącego do samochodu. Na twarzy Rudego pojawili się uśmiech...
20 3 20