Zapoznaj się z fragmentem występu do wywiadu przeprowadzonego z Mironem Białoszewskim w 1987 r. przez Józefa Barana. Jaki wizerunek poety wyłania się z przeczytanego tekstu? Uzasadnij swoją opinnię.

W życiu prywatnym jest Białoszewski o dużym poczuciu humoru i dystansie wobec praw moralnych "tego świata". Lubi prywatność, jak sam mówi, i nie jest przyzwyczajony do "jawności", czego dowodem była choćby jedna z audycji telewizyjnych o poecie, w której wystąpili wszyscy prócz autora. ("telewizja wymagałaby zorganizowania swojego wyglądu, a mnie by się nie chciało ciągnąć go na wierzchu. Poza tym, po co ja się mam trudzić z mówieniem. Są tacy, co lubią. Moją specjalnością jest pisanie...")Warto powiedzieć kilka słów o mieszkaniu. A więc dużo kwiatów i zasuszonych ziół, grube wianki, którymi obwieszone są ściany, sceneria trochę jakby wyjęta z izby pustelnika [...]. Ława wzdłuż ściany, w kuchni - jak w kaplicy - święty Nepomecen, kilka figurek obwieszonych nieśmiertelnikami. Wszystko to w mieszkaniu w środku Warszawy.

Nieśmiertelnik - roślina zielona o suchych kwiatach.

Dam NAJ ;);*
z góry dzięx

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T20:27:02+01:00
Jaki obraz poety wyłania się z przeczytanego fragmentu?
Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę iż,tekst dotyczy człowieka utalentowanego,lecz jakże skromnego.On nie marzył o wielkiej sławie,pragnął skromnego życia jednocześnie spełniając się w swojej pasji.Pomimo zdobycia ogromnej popularności,nie brał on udziału w jakichkolwiek formach życia zbiorowego,całkowicie zamykał się w kręgu prywatności,która bardzo sobie cenił.Nie żył jak ceniony poeta,nie lubił przepychu,lubił życie przyziemne,powszednie,zwyczajne.Dziwić może fakt że,ktoś jego pokroju dobrze czuje się na obrzeżach głównej sceny życia społecznego,wybiera pozycje outsidera.Niezmiennie strzeże przy tym własnego ja,swojej odrębności,autonomii oraz zamyka się w granicach najbliższego mu świata.Była to wielka indywidualność.Skąd takie zamiłowanie do codzienności?W niej dostrzegał metafizyczny ład świata.
10 4 10