Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-18T18:03:07+01:00
Chionka- jest symbolem Chrystusa jako źródła życia.
oplatek- dzielimy się na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju. Opłatek znali już najwcześniejsi chrześcijanie – otrzymywali go ci, którzy nie byli na mszy. Dzisiaj jest to już wyłącznie polski zwyczaj, którego najważniejszym przesłaniem jest pojednanie.
wigilia- uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie.
12 potraw symbolizuje 12 apostołów albo też 12 miesięcy. Jeśli nie uda się przygotować ich aż tyle, na stole powinna się znaleźć nieparzysta liczba dań, lecz im ich więcej, tym większy dostatek i więcej dobrodziejstw spłynie na dom.
Kolędy-Wyraz kolęda pochodzi od łacińskiego słowa calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. Kolęda w Polsce oznacza przede wszystkim pieśń religijną, związaną tematycznie z narodzinami Chrystusa. Najstarsza polska kolęda „Zdrów bądź królu anielski” pochodzi z 1424 roku. W Polsce liczba znanych i opisanych kolęd osiąga ponad pół tysiąca.
2009-12-18T18:10:27+01:00
Choinka-to ustrojone drzewko związane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.
opłatek-bardzo cienki biały płatek chlebowy, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.
stajenka- stajenka, w której narodził się Jezus Chrystus
Wigilia i potrawy- w tradycji chrześcijańskiej rozpoczęcie obchodów świątecznych
potrawy- barszcz czerwony z uszkami, kluski z makiem, pierogi z kapustą i grzybami, łazanki, kutia, kompot z suszu, karp pieczony, śledź w śmietanie, pulpety rybne, ruskie pierogi.
jasełka- to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.
kolęda- pieśń bożonarodzeniowa, utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów.