Odpowiedzi

2009-12-18T20:04:51+01:00
Najbardziej ze wszystkich rycerzy w książce pt. "Krzyżacy" zaimponował mi Jurand ze Spychowa. Jest to postać, która została naznaczona przez Henryka Sienkiewicza piętnem powagi i tragizmu.

Jurand był właścicielem Spychowa. Z całej duszy nienawidził Krzyżaków. To oni przed laty zabili jego ukochaną żonę, a później pozbawili go jedynej córki - Danusi. Był wdowcem.

Jurand ze Spychowa to rycerz mazowiecki o groźnym, wzbudzającym strach wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą było jedno oko barwy żelaza, co powodowało, że jego wzrok stawał się przerażający, a jednocześnie tajemniczy i nieprzenikniony. Poza tym ten jednooki rycerz był dobrze zbudowany, miał jasne włosy i wąsy oraz nieprzyjemną twarz. Te wszystkie cechy wyglądu czyniły z niego naprawdę strasznego i okropnego człowieka. Zawsze przy sobie nosił wielki, żelazny topór.

Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie. Miał żelazny charakter, poprzysiągł zemstę Krzyżakom. Zawsze kierował się prawami rycerskimi.

Jurand miał drapieżne uosobienie. Wobec otoczenia budził respekt. Był energiczny, dynamiczny. Krzyżacy nazywali go: krwawym psem lub strasznym mazurem. Wypadki związane z uprowadzeniem Danusi całkowicie odmieniły Juranda. Chciwość ustąpiła miejsca pokorze. Okaleczony przez rycerzy w białych płaszczach zmienił się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Wielki bohater, a jego przemiana dodaje mu wielkości. Zawsze był człowiekiem honoru. Jurand ze Spychowa jest ciekawą postacią, zadziwia walecznością. Moim zdaniem Jurand jest wzorem średniowiecznego rycerza, godnym naśladowania.
5 3 5
2009-12-18T20:14:10+01:00
Jurand jest jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy". Władca Spychowa oraz nadopiekuńczy ojciec Danusi. Stracił żonę podczas napadu Krzyżaków na swoje ziemie.
Miał długie, siwe włosy i brodę. Podczas niewoli u Krzyżaków wypalono mu oko i odcięto język.Był jednak silnym i dobrze zbudowanym mężczyzną, dlatego nie dał za wygraną, o czym świadczy masakra, jakiej dokonał wśród Krzyżaków w Szczytnie.
Cechowała go odwaga, inteligencja i bystrość. Nie było żadnej rzeczy, której nie dałby rady. Czego nie mógł pokonać siłą, pokonał sprytem.
Z uosobienia był raczej, poważny, ale w niektórych sytuacjach tracił nad sobą panowanie, Tak stało się, kiedy Krzyżacy podstępnie porwali Danusię (która później umarła), a następnie oszukując, pokazali mu zniedołężniałą dziewczynkę, jako jego córkę.
Przykre przygody nauczyły Juranda nieufności w stosunku do innych ludzi. Gdy jogo poddani złapali sprawcę, który uczynił mu krzywdę, zamiast odegrać się tym samym, z honorem puścił go wolno. Mimo straty ukochanej żony i córki, jego własne słabości nie stanęły mu na drodze.
Jurand to według mnie ciekawa i bardzo zmienna postać. Jednak nie przypadła mi do gustu. Za początku był rozbójnikiem, a potem zmienił się w mężnego rycerz. Udowodnił, że jeżeli człowiek czegoś bardzo chce, to może to osiągnąć.


*Opinię na temat bohatera można zmienić, każdy ma przecież inne zdanie :)
7 4 7