Chciała bym żebyście mi opracowali ten oto tekst z lekcji socjologii:

-Subkultury młodzieżowe.
-Ruchy młodzieżowe i subkultury.
-Ruchy społeczne, religijne, polityczne.
-Co to są subkultury pozytywne i negatywne? Co wnoszą i czy są potrzebne.

1

Odpowiedzi

2009-12-18T22:08:21+01:00
Wyjaśnijmy na początek słowo subkultura - (z łac. podkultura) wzory i normy obowiążujące w grupie będącej częścią większej zbiorowości, odmienne od przyjętych przez ogół.


a) punki - (ang. punk - śmieć ) Ruch ten narodził się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w połowie lat siedemdziesiatych. Charakteryzuje sie negatywnym stosunkiem do rzeczywistosci społecznej i pesymistyczną ocena mozliwosci przeprowadzania zmian. Jedno z naczelnych haseł punków brzmi: ''Nie ma przyszłości''. Na zewnetrzny wizerunek członka ruchu składa się czarna, skórzana kurtka, włosy w stylu Irokeza, agrafki wpinane w ciało, wojskowe ciemne buty.Punki tworza muzyke (punk rock) a takze wydaja własna prase i ksiazki. Agresywnosc przejawiaja głownie w formie charakterystycznego tanca.

b) skini - (ang. skinhead - goła skóra na głowie). Ruch skinheadow powstał w Wielkiej Brytanii w latach sześćdziesiątych w środowisku robotników. Skini wyznaczyli sobie misję obrony porządku społecznego. Ich agresja skierowana jest głownie przeciwko obcym oraz tzw. marginesowi społecznemu. W Polsce ruch skinheadów ma charakter nacjonalistyczny, a nawet rasistowski. W stroju skinów dominują elementy militarne: ciężkie wojskowe buty, spodnie i kurtki wojskowe.

c) rastafarianie - znani bardziej pod nazwą rastamanie. Ruch powstał w latach trzydziestych XX wieku wśród Murzynów z Jamajki jako protest przeciwko rasizmowi i dyskryminacji. Rastafarianie propagują prosty styl życia i oddawanie czci Bogu Jahwe. Unikają zażywania narkotyków (wyjątkiem jest marihuana), nie piją alkoholu, zazwyczaj są wegetarianami. Zewnetrznymi oznakami przynależności do ruchu sa kolorowe stroje, w ktorych dominują zielony, żółty i czerwony. Noszą charakterystyczne fryzury (dredy - poskręcane w rurki długie włosy przypominające warkocze). Słuchają muzyki reggae, nawiązującej do folkloru Jamajki.

d) sataniści (czciciele szatana) - posługuje się swoistą symboliką do której należy odwrócony krzyż, pentagram, oznaczenie cyfrowe - 666 i czarny ubiór z wizerunkami szatana lub kozła. Podstawowymi formami kultu są wspólne medytacje i modlitwy do szatana. Sataniści są zwolennikami przemocy, dewastują groby oraz miejsca kultu religijnego.

e) Towarzystwo Świadomości Kryszny (Hare Kryszna) - nawiązująca do kultury hinduskiej. Podstawową formą kultu jest medytacja i modlitwa do wizerunku Kryszny oraz gra na orientalnych instrumentach. Wyznawcy Kryszny odrzucają współczesną cywilizację głosząc kult przyrody. Propagują pokój i poszanowanie dla każdej żyjącej istoty (są wegetarianami).




Wciąż pojawiają się nowe subkultury jak np. hiphopowcy, czyli miłośnicy muzyki hip-hop wywodzącej się z agresywnego ''czarnego rapu'' - muzyki młodych mieszkańców południowego Bronksu i Harlemu - dzielnic Nowego Jorku. Część nowych subkultur, w przeciwieństwie do starszych, nie wyróżnia się w jakiś widoczny sposób, np. ''blokersów'' charakteryzuje głównie miejsce spotkań (ławki przed blokami) oraz hałaśliwe i często agresywne zachowanie.


Zjawisko subkultur młodzieżowych, a inni dostrzegają w nim elementy postępowe, zwłaszcza w ruchach kontestacyjnych lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Niewątpliwie subkultury te wywierają istotny wpływ na kształtowanie postaw współczesnej młodzieży. W tej pracy wymieniłam kilka głownych subkultur i takich które sa obecne w Polsce. Gdybym miała wymienić wszystkie ruchy zajełoby to o wiele wiele wiecej czasu.
1 5 1