Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T01:06:25+01:00
Rana kłuta charakteryzuje się bardzo małą powierzchnią widoczną na skórze i poważnymi nieraz uszkodzeniami wewnętrznymi ciała. Otwór rany jest mały, krwawienie zewnętrzne niewielkie, natomiast krwawienie wewnętrzne może być obfite, w zależności od wielkości i rodzaju uszkodzonych naczyń krwionośnych lub narządów. Rany kłute powstają w skutek działania z dużą siłą ostro zakończonych przedmiotów. Rany kłute najczęściej na zewnątrz wydają się niegroźne, jednak w praktyce jest inaczej. Są one głębokie i w ich wyniku mogą ulec uszkodzeniu narządy wewnętrzne, które mogą się skończyć późniejszymi powikłaniami. Szczególnie groźne są rany w okolicy klatki piersiowej i jamy brzusznej, ze względu na możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. przebicie ścięgna może spowodować jego dożywotnią niesprawność, przebicie mięśnia może spowodować uszkodzenie żyły lub tętnicy, czego wynikiem może być wewnętrzny wylew lub krwotok, a przebicie takich narządów jak serce lub wątroba może być przyczyną śmierci).

Życie poszkodowanego, który został ukłuty jest zagrożone. Rany kłute są więc wyjątkowo groźne dla życia i zdrowia. Po opatrzeniu rany i odpowiednim ułożeniu poszkodowanego zależności od miejsca urazu, należy zadbać o jak najszybszą pomoc medyczną. Konieczne jest jak najszybsze opatrzenie rany przez lekarza chyba, że spowodowały ją tylko drobne drzazgi
Na co dzień rany kłute powodują na przykład: gwoździe, igły, nożyczki, noże lub kawałki rozbitego szkła.

Rana postrzałowa - może być spowodowana przez pociski z broni palnej albo przez odłamki wybuchającego pocisku. Pocisk lub odłamek może pozostać w tkankach (rana ślepa) lub przebić je na wylot (rana przestrzałowa): rana wlotowa pocisku jest mała i gładka, podczas gdy rana wylotowa jest większa, o postrzępionych brzegach.

Rana postrzałowa jest niebezpieczna dla zycia, co chyba wiesz, ale zalezy w jaką część ciała trafi. Zalezy też czym ktoś strzelał. Jeśli ktoś oberwie śrutem w nogę lub rękę, lecz z dużej odległości i jeszcze będzie miał na sobie spodnie, rajstopy i długą kurtkę to raczej nie umrze, ubranie zmniejszy impet śrutu. Co do opatrywania to trzeba zatamować upływ krwi. Nie wolno samodzielnie wyciagać kuli ani dłubać w ranie. Najniebezpieczniejsze jest trafienie w głowę oraz w okolice serca.
1 5 1