Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-19T09:21:38+01:00
1Rozwój: bylina. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Siedlisko: roślina górska, występuje w położeniach górskich zwykle na wysokościach 1200-2600 m n.p.m. Gatunek azotolubny, występuje najczęściej na halach i łąkach górskich w miejscach nadmiernie przenawożonych na skutek wypasu zwierząt. Jest tu uciążliwym chwastem pastwiskowym.
2 Od czasów prehistorycznych aż do XVIII wieku wiele gatunków komos było zbieranych i uprawianych jako rośliny jadalne. Zjadano młode liście i nasiona, z których można robić mąki i kaszę. Komosa strzałkowata nie ma takich własności trujących, jak komosa biała, która również była zjadana (po przegotowaniu i odcedzeniu).
Jeszcze w czasach współczesnych – w czasie I i II wojny światowej, czy na przednówku ludność ratowała się od głodu i szkorbutu zjadając ziele i nasiona komosy.
Ziele wykorzystywano w lecznictwie ludowym jako środek antyseptyczny, a korzeń do leczenia grzybicy skóry.
3 Kwitnie od czerwca do listopada, jest wiatropylna. Owoce rozsiewane są przez wiatr.

Wszystkie części rośliny, chociaż najwięcej liście, zawierają witaminę C, K, B i kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, acetylocholinę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz składniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem
4 Roślina kwitnie od czerwca do października, wg niektórych źródeł od maja do września

Łupina nasienna pod wpływem wilgoci pęcznieje i śluzowacieje, dlatego przyczepia się, na przykład do stóp ludzi i zwierząt i w ten sposób roślina jest rozsiewana.

Liście są bogate we flawonoidy (skutalereinę, bajkaleinę), pektyny, witaminy A, C, K. Zawierają także śluz, glikozydy irydoidowe (aukubina, katalpol), kwasy organiczne (cytrynowy, fumarowy, benzeosowy, cynamonowy i in.), garbniki , enzymy (inwertynę, emulsinę), saponiny trójterpenowe
5-6 noszącej nazwę psiej trawki, która tworzy tzw. psiary.będąca bardzo długą trawą a także takie rośliny jak ukwap karpacki
2009-12-19T09:35:56+01:00
pokrzywa zwyczajna ;Znana także pod nazwami: pokrzywa dwupienna, pokrzywa wielka, pokrzywa parząca, żgajka, parzawka
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T10:51:20+01:00
Szczaw alpejski – gatunek rośliny należący do rodziny rdestowatych. Występuje dziko w górach środkowej i południowej Europy, Kaukazu, aż po Azję Mniejszą i Wyżynę Irańską. W Polsce spotykany w wyższych położeniach Sudetów i Karpat (m.in. Karkonosze, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika), najprawdopodobniej tylko zawleczony z osadnictwem z rejonów alpejskich.
Komosa strzałkowata – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny komosowatych. Zwyczajowo nazywana bywa mączyńcem. Występuje w Europie i Azji, oraz w Ameryce (tam jako gatunek zawleczony). W Polsce jest rzadka, występuje na całym obszarze, ale najliczniej w zachodniej części kraju. Status gatunku we florze Polski: archeofit.
Pokrzywa zwyczajna – gatunek byliny dwupiennej z rodziny pokrzywowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej. W Polsce pospolita.
Znana także pod nazwami: pokrzywa dwupienna, pokrzywa wielka, pokrzywa parząca, żgajka, parzawka.
Babka zwyczajna, babka większa – gatunek byliny należący do rodziny babkowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz w północnej i centralnej Azji. Zawleczona i zdziczała także na innych kontynentach, szczególnie pospolita w Ameryce Północnej. W Polsce gatunek pospolity na całym terenie.
Bliźniczka psia trawka, psia trawka - pospolita trawa typowa dla siedlisk ubogich w składniki pokarmowe. Tworzy zwarte murawy o niskiej wartości paszowej, zwane psiarami, częste zwłaszcza w górach.Występuje na obszarze od Grenlandii po Azję Mniejszą.